24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cuda na patyku

Ocena: 5
1021

Ekscentryczność w zachowaniu jest konsekwencją rezygnacji z logiki właściwej każdemu prawidłowemu rozumowaniu.

fot. pexels.com

Jeśli istnieje tylko to życie, to panuje przekonanie, że aby je w pełni przeżyć, nie wystarczy normalność. Trzeba eksperymentować ze wszystkim, a to nieuchronnie prowadzi do ekscentryczności. Proces ten zbiegł się z narodzinami internetu, gdzie każda jednostka może eksponować swoje dziwactwa, w swoistej cyrkowej grze „kto pobije rekord”. Przez wieki to karnawał był umownym czasem planowanego ekscentryzmu. Obecnie rozszerza swój model na cały rok. Do tego dochodzi siła naśladownictwa. Wyraźnie można to zobaczyć na Instagramie, porównując materiały na własny temat, które zarówno mężczyźni, jak i kobiety tam zamieszczają.

Można by pomyśleć, że krytyka ekscentryczności zakłada istnienie czegoś, co jest uważane za „centrum” lub „normalne”. Jeśli te pojęcia rozumie się jako średnią zachowań w społeczeństwie, to ekscentryczność jest zachowaniem lub czynem, który się od niej uderzająco różni. Ale ekscentryczność dziś to nie tylko odbieganie od normy, ona zakłada wyrzeczenie się myśli poprzez zajmowanie się wyłącznie powierzchownymi sprawami bez głębszego sensu.

W geometrii mimośród wskazuje, jak daleko elipsa odbiega od bycia okręgiem. Ale ekscentryk ma własną logikę, którą można wyrazić w jasnej formule. Ekscentryczność w zachowaniu jest konsekwencją rezygnacji z logiki właściwej każdemu prawidłowemu rozumowaniu i zastąpienia rozsądku kaprysem lub rzekomo wizjonerskimi intuicjami.

Ekscentryzm mógłby być nawet zabawny, gdyby nie służył, jak to ma miejsce, do osłabienia powagi kłamstwa lub nawet przestępstwa. Dziś kłamstwo w polityce, w naukach humanistycznych czy w sztuce często jest usprawiedliwiane i uznawane za ekscentryczność. Dla przykładu, zdarza się, że mężczyzna oskarżony i skazany za gwałt na kobiecie mówi, zgodnie z „prawem trans”, że czuje się kobietą i ma prawo odbyć karę w więzieniu dla kobiet. Czyli puścić wilka między owce.

Lekarstwem na inflację dziwactw jest ponowne nauczenie się rudymentów logiki, aby język nie był już zanieczyszczony. Konfucjusz powiedział, że ci, którzy chcą zrujnować społeczeństwo, zaczynają od skorumpowania jego języka. „Należy potępić wszelkie słowa lub postawy, które przez komplementy, pochlebstwo lub służalczość zachęcają i utwierdzają drugiego człowieka w złośliwych czynach i w przewrotności jego postępowania. Pochlebstwo stanowi poważne przewinienie, jeżeli przyczynia się do powstania wad lub grzechów ciężkich. Pragnienie wyświadczenia przysługi lub przyjaźń nie usprawiedliwiają dwuznaczności języka” (KKK nr 2480).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter