24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czajka wylała

Ocena: 4.37233
1506

Najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków w Polsce znów zalała Wisłę „szambem”. Stało się to rok po największej jej awarii, niespełna dziesięć miesięcy po naprawie i dobę po pozytywnej miejskiej ekspertyzie funkcjonowania Czajki.

fot. Danie dnia/CC BY-SALink

– Wielokrotnie apelowałem o konieczność budowy alternatywnego przesyłu ścieków. Władze Warszawy nie podjęły prac zabezpieczających – podkreślał na briefingu prasowym 29 sierpnia Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – Władze Warszawy nie zastosowały się do zaleceń i znów doszło do awarii – komentował Grzegorz Witkowski, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do awarii kolektora ściekowego doszło parę godzin wcześniej. Skutkiem był natychmiastowy zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły.

Wiele wskazuje, że katastrofy rzeczywiście można było uniknąć. Niestety, podobnie, jak przy samej rozbudowie Czajki, zabrakło spojrzenia długofalowego. Wtedy, za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, zignorowano głosy niektórych ekspertów o tym, iż system Czajki w krótkim czasie może stać się niewydolny dla wciąż rozbudowującego się miasta oraz tych, którzy już przy projekcie podważali zastosowane pomysły inżynieryjne. Przez cały miniony rok także liczono na to, że „może nic się nie stanie”. Zignorowano rosnące potrzeby Warszawy na infrastrukturę przesyłową ścieków. Zlekceważono również zagrożenia ekologiczne, te dla ludzi, jak i ekosystemów. Prócz głośnych zapowiedzi samego prezydenta Rafała Trzaskowskiego o budowie dodatkowej nitki rurociągu do Czajki pod dnem Wisły, nie uczyniono absolutnie niczego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (778), 20 września 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 30 września 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter