18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czerwony alert smogowy w Pekinie

Ocena: 0
401

W chińskiej stolicy w środę drugi dzień z rzędu obowiązuje najwyższy w czterostopniowej skali czerwony alert smogowy – podała agencja Reutera. Arterie i obwodnice Pekinu są zamknięte dla ruchu. Smog dławi miasto już od kilku tygodni.

Służby meteorologiczne ostrzegły, że widoczność może spaść w niektórych rejonach poniżej 50 metrów. Odwołano w związku z tym część lotów.

Koło portu w Tiencinie utknęły od poniedziałku ponad dwa tysiące turystów, ponieważ smog uniemożliwia wejście ich statku do portu – podała gazeta "Beijing Evening News".

Słaba widoczność była we wtorek przyczyną zawieszenia załadunku statków w trzech głównych portach na północy Chin.

Zanieczyszczenie powietrza miast w północnych i środkowych Chinach wielokrotnie przekracza normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i alerty smogowe są tam na porządku dziennym zwłaszcza zimą, kiedy rośnie popyt na energię, uzyskiwaną głównie ze spalania węgla.

Wcześniej w Pekinie obowiązywał alert pomarańczowy. Jak pisze agencja Reutera, chińskie ministerstwo ochrony środowiska nie ogłaszało czerwonego alertu w mieście z powodu rozbieżności w prognozach meteorologicznych dla różnych części stolicy.

Czerwony alert – najwyższy stopień ostrzeżenia przed smogiem, skutkujący zamykaniem fabryk, placów budowy i szkół – ogłosiło w niedzielę 25 chińskich miast.

Od trzech lat Chiny prowadzą walkę z zanieczyszczeniem, aby powstrzymać degradację powietrza, wód i gleby zniszczonych kilkoma dekadami niekontrolowanego rozwoju gospodarczego. Podejmowane środki jak do tej pory nie dały żadnych lub co najwyżej znikome efekty.

Ciężko zanieczyszczona jest otaczająca Pekin prowincja Hebei (czyt. Hopej), w której we wtorek nakazano zamknięcie wszystkich fabryk w Tangshan, największym mieście na wschód od Pekinu, produkującym stal.

Władze Hebei na swoich stronach internetowych wymieniają właśnie stalownie jako winne zanieczyszczenia i braku kontroli emisji ze spalania węgla.

W prowincji Hebei leży siedem z najbardziej zanieczyszczonych w 2015 roku chińskich miast.

Poziom zanieczyszczenie powietrza uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za dopuszczalny to 25 mikrogramów cząsteczek o średnicy do 2,5 mikrona (PM2.5) na metr sześcienny. Cząsteczki takie są szczególnie groźne dla tkanki płucnej. W poniedziałek w kilku miastach w prowincji Hebei wartość ta była przekroczona 400 razy.

Naukowcy z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka oszacowali, że smog jest w Chinach przyczyną 1,4 miliona przedwczesnych zgonów rocznie. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -