19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Człowiek na ruchomych piaskach

Ocena: 0
2203
O filozofii postmodernizmu, meandrach politycznej poprawności oraz znaczeniu świadomości historycznej dyskutowali 24 listopada uczestnicy konferencji "Umysł sformatowany - jak zachować tożsamość w świecie rozmytych granic?", zorganizowanej przez Szkołę "Strumienie" Stowarzyszenia Sternik.
– Gen marksizmu w postmodernistycznej kulturze przyniósł dwa istotne zjawiska: ignorowanie ludzkiej natury i przekonanie o nieuchronności pewnych zjawisk społecznych, choć przecież historię tworzą ludzkie wybory – powiedział abp Henryk Hoser SAC, który patronował konferencji.

Oblicza i korzenie tej ideologii przedstawili ks. dr Michał Kitliński, kapelan Szkoły „Strumienie” oraz dr hab. Agnieszka Nogal, politolog i filozof, która przypomniała, że postmodernizm narodził się z marksizmu.

– Postmodernizm był reakcją na dominującą rolę wiedzy w marksizmie. Pojęcia „prawdy” i „poznania” zastąpiono pojęciem „dyskursu” i uznano, że trzeba dowartościować dyskursy, które do tej pory nie miały prawa głosu. Stąd wzięły się akcje afirmatywne „uciskanych” grup społecznych i polityczna poprawność – powiedziała dr Nogal.

Dr Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu „Fronda” zauważył, że w kulturze obrazkowej, w jakiej obecnie żyjemy, rozum przestał być kryterium poznawczym, bo jego miejsce zajęły emocje i atrakcyjność. Przyczynił się do tego rozwój telewizji i Internetu, a ich wady – chaotyczność i brak ciągłości – wpłynęły na nasz sposób komunikowania się i myślenia.

Na zakończenie o znaczeniu świadomości historycznej opowiadał dr Paweł Skibiński, wykładowca historii na UW, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Iwona Świerżewska
fot. Iwona Świerżewska

Idziemy nr 49 (378), 2 grudnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter