21 września
sobota
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy technika zdeklasuje człowieka?

Ocena: 0
626

Jeśli chcemy, by technika była na miarę człowieka, my sami musimy zadbać o nasze człowieczeństwo. Tymi słowami prezes Papieskiej Akademii Życia podsumował zakończone właśnie obrady sesji plenarnej tej Akademii. Były one poświęcone tematowi: „Robotyka. Osoby, maszyny i zdrowie”.

Fot. pixabay.com/CC0

Abp Vincenzo Paglia podkreśla, że temat ten budzi dziś wielkie zainteresowanie w różnych środowiskach. Rodzą się pytania o przyszłość człowieka, a przy tym świadomość, że życia nie można podporządkować logice samej tylko techniki.

"W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się nowe perspektywy rozwoju techniki, które wydają się naruszać bardzo delikatną granicę – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia. – O ile do tej pory technika służyła człowiekowi, dziś istnieje ryzyko, że technika stanie się ważniejsza i w jakimś sensie zajmie miejsce człowieka. Stąd pilna potrzeba podjęcia refleksji nad tymi przemianami, które są przełomowe, bo chodzi w nich o sens ludzkiego życia. I tak jak dziś przekonujemy się o szkodach, jakie ponosi środowisko, stworzenie, o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu mórz, skażeniu środowiska, teraz grozi nam, że coś podobnego stanie się z człowiekiem, że straci swą podmiotową rolę. Dlatego właśnie zaprosiliśmy do Watykanu ekspertów różnych dziedzin, aby zrozumieć, jak ważne jest, byśmy nie ulegali biernie perspektywie narzucanej przez technikę, lecz byli świadomi własnej odpowiedzialności".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -