27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Darmowa e-biblioteka dla uczniów i rodziców

Ocena: 0
605

Lektury.gov.pl – pod tym adresem od wtorku uczniowie i rodzice mogą znaleźć szkolne lektury w wersji elektronicznej. W bibliotece docelowo znajdzie się ponad 700 darmowych książek z polskiego kanonu lektur w formie e-booków lub audiobooków.

fot. pixabay.pl

Biblioteka zawiera prawie jedną trzecią wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno obowiązkowych, jak i uzupełniających. Na platformie znajdują się nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy i powieści – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

W przywołanych przez resort badań "Nastolatki 3.0" przeprowadzonych przez NASK wynika, że 93 proc. nastolatków codziennie w domu korzysta z internetu.

Z kolei z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 5-15 lat ma dostęp do internetu. W 90 proc. z nich rodzice pozwalają dzieciom korzystać z komputera, a 77 proc. dzieci korzysta z internetu w celach związanych z edukacją.

Jak poinformowało MR, mimo powszechnego dostępu do internetu, jest on rzadko wykorzystywany do poszukiwania lektur. Zadane przez polonistów teksty znajduje w internecie tylko jeden na dwudziestu uczniów. "Nie wynika to z braku dostępu do internetu, ale z tego, że uczniowie często nie mogą znaleźć lektur w wolnym dostępie, zaś dostępne lektury publikowane są w mało atrakcyjnej formie" – poinformował resort.

"Nie mniej istotnym problemem jest dostępność lektur w wersji dźwiękowej. Pomimo stale rosnącej popularności audiobooków, dostęp do nich ogranicza fakt, że oferują je głównie płatne serwisy" – podkreślono.

Serwis www.lektury.gov.pl umożliwia dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Są przeznaczone szczególnie dla tych uczniów, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek – np. niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.

Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Po roku szkolnym 2017/2018 zasoby mają być powiększane i uzupełniane o nowe utwory.

W prace nad platformą zaangażowane były Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju oraz NASK. Lektury udostępnili: Fundacja Nowoczesna Polska, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Legimi oraz Nexto.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter