29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Darmowa edukacja to fikcja

Ocena: 0
1336
Chcemy, żeby rodzice odzyskali kontrolę nad tym, czego, kiedy i jak uczą się nasze dzieci – mówi Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznika Praw Rodziców, która złożyła w Sejmie inicjatywę obywatelską „Rodzice chcą mieć wybór”. Inicjatorzy mają trzy miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów.

Fundacja postuluje w projekcie m.in. prawo rodziców do podjęcia decyzji o tym, czy dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio- czy jako siedmiolatek. Obecna reforma była przeprowadzona w „sposób siłowy”. Jak wynika z informacji dostarczanych fundacji, w niektórych szkołach sześciolatki rozpoczynają zajęcia o godzinie 6.30 lub 7 rano, bo lekcje prowadzone są na dwie zmiany.

Prezes Fundacji zauważa, że rząd nałożył obowiązek edukacji na pięciolatki, chcąc poprawić statystyki dostępu do przedszkoli. „Jednak odpowiedzialność za przedszkola spoczywa teraz na gminie, dlatego w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z ich masowymi likwidacjami” – wyjaśnia Elbanowska i podaje przykłady placówek, w których oddziały przedszkolne mieszczą się w szkolnych stróżówkach lub podziemiach. Nowy projekt ustawy przewiduje ustanowienie oddzielnego dyrektora, który będzie w stanie zaproponować dzieciom w pełni przedszkolną ofertę i zapewnić im odpowiednie warunki.

Inna ważna zmiana miałaby dotyczyć podręczników. Zgodnie z projektem nowej ustawy nauczyciel ma prawo wybrać inny podręcznik niż ten, zapewniony przez ministra. Karolina Elbanowska ocenia, że jedyny rządowy podręcznik może być środkiem do przekazu ideologicznego jednej opcji politycznej.

– Edukacja w całej Europie jest bezpłatna. Dzieciom fundowane są nawet wycieczki. W Polsce darmowa edukacja to fikcja – zauważa Elbanowska i wyjaśnia, że efektem darmowych podręczników dla najmłodszych jest wzrost o ok. 10 proc. ceny za podręczniki dla pozostałych uczniów. – Rodzice przed wrześniem zaciągają kredyty, a państwo na tym zarabia – dodaje.

Inicjatorzy nowej ustawy postulują także zwiększenie wpływu rodziców na program nauczania w szkole, do której uczęszczają ich dzieci, np. opiniowanie nowych statutów i regulaminów szkoły, innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz wybranych przez nauczyciela podręczników.

Podpisy pod nowym projektem można składać na specjalnym formularzu dostępnym na stronie internetowej fundacji. Tam też dostępny jest cały dokument: http://www.rzecznikrodzicow.pl

Idziemy nr 39 (471), 28 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter