29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla rotmistrza

Ocena: 0
1263
Ratusz głosami radnych SLD i PO nie dopuścił do choćby wprowadzenia pod obrady wniosku w sprawie usunięcia z placu przy Dworcu Wileńskim pomnika Braterstwa Broni ku czci Armii Czerwonej i postawieniu na jego miejscu pomnika rtm. Witolda Pileckiego.  Autorem wniosku było Stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”.

O ile postawa radnych postkomunistycznego SLD nie dziwi, o tyle współgranie z nimi radnych PO już tak. I warto im to zapamiętać.

Przeciw zamianie, która odtąd upamiętniałaby już nie tych, którzy przynieśli Polakom stalinowski terror, ale jedną z jego najwybitniejszych ofiar, było 31 radnych. Z tego aż 24 spośród 30 radnych reprezentujących partię rządzącą, a wśród nich m.in. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy i żona szefa klubu parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego. Za wnioskiem głosowali wszyscy radni PiS, a z PO jedynie radny Michał Bitner.

Niektórzy z radnych argumentowali swój sprzeciw wolą warszawiaków i „wpisaniem się pomnika «Czterech Śpiących» w krajobraz miejski”. Z kolei radni głosujący za wnioskiem przypominają, że „czerwony trawertyn, na którym dotąd stał pomnik żołnierzy radzieckich, przeznaczony był pierwotnie dla projektowanego przed wojną pomnika ks. Ignacego Skorupki, bohaterskiego obrońcy Warszawy z 1920 r. Rotmistrz Pilecki również walczył w Bitwie Warszawskiej, za co dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych”.

Na szczęście postawa radnych koalicji PO-SLD nie zamyka sprawy upamiętnienia rtm. Pileckiego. Projekt – jak informuje portal wPolityce.pl – zyskał wcześniej aprobatę Komisji Infrastruktury Dzielnicy Praga Północ. Najprawdopodobniej trafi z powrotem pod obrady Komisji. Radni, którym tak trudno rozstać się z reliktami komunistycznej przeszłości, deklarują wstępnie zgodę na inną lokalizację pomnika rotmistrza Pileckiego w stolicy.


Radek Molenda
Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter