13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dlaczego ojciec jest niezastąpiony?

Ocena: 4.4
1593

Pod hasłem "Tato to ja" 7 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie XIV Marsz Świętości Życia. Jego uczestnicy będą manifestować w obronie prawa do życia każdego człowieka – poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy wydarzenia. Marsz organizują archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Beata Chojnacka z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej podkreśliła, że hasło marszu zwraca uwagę na rolę ojca w życiu dziecka zarówno w okresie ciąży, jak i później – w procesie wychowania.

"Dlaczego ojciec jest niezastąpiony? Ponieważ to on jest zewnętrzną granicą dla rodziny. Jeżeli ona jest szczelna, to wszystkie zewnętrzne szkodliwe wpływy środowiska, w którym żyje rodzina, do niej nie dochodzą. Ojciec jest tym, który chroni kobietę i dziecko" – powiedziała.

Dlatego – jak wyjaśniła – w tym roku do współtworzenia marszu organizatorzy zaprosili mężczyzn skupionych w stowarzyszeniach i wspólnotach dla ojców, m.in. na platformie internetowej Tato.net, w stowarzyszeniach Zakon Rycerzy Kolumba, Zakon Rycerzy Jana Pawła II i we wspólnocie Droga Odważnych.

Chojnacka przypomniała, że idea marszu wyrosła z Dnia Świętości Życia, który przypada corocznie 25 marca w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. "Życie człowieka jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci – to jest idea każdego marszu, który organizujemy" – podkreśliła.

Poinformowała, że manifestację poprzedzą msze święte odprawione o godz. 11.00 przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście i przez ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bpa Romualda Kamińskiego w katedrze Świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła na Pradze.

"Po mszach św. nastąpi uroczyste błogosławieństwo rodzin" – poinformowała. Następnie uczestnicy marszu zgromadzą się na placu Zamkowym, by stamtąd wspólnie o godz. 12.40 wyruszyć Krakowskim Przedmieściem w kierunku bazyliki Świętego Krzyża. Tam nastąpi zakończenie Marszu Świętości Życia.

Chojnacka zaznaczyła, że nieodłącznym elementem marszu jest akcja "Pielucha dla Malucha", czyli zbiórka pieluszek, mleka i kosmetyków dla niemowląt z Domu Samotnej Matki w podwarszawskich Chyliczkach i w Zielonce. Punkt zbiórki darów znajdzie się w specjalnie oznakowanym samochodzie.

Zdaniem przedstawiciela Rycerzy Kolumba w Polsce Jana Grądzkiego marsz jest okazją do tego, aby zaświadczyć o tym, że "prawdziwy mężczyzna troszczy się o rodzinę".

"Uważam, że można byłoby uniknąć wielu życiowych tragedii, gdyby mężczyźni w odpowiednim momencie stanęli przy swoich żonach, partnerkach czy dziewczynach i wsparli je w macierzyństwie. Gdyby wzięli odpowiedzialność za swoje dzieci, można by uniknąć wielu aborcji" – ocenił.

Tadeusz Chruszczyk z Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II zaznaczył, że rolą mężczyzn jest branie odpowiedzialności za rodzinę, wspólnotę i ojczyznę.

"Nie może być takiej sytuacji, gdzie mężczyzna poprzestaje na uczestnictwie w poczęciu dziecka. On musi także uczestniczyć w tym, żeby przez całe życie dziecka pielęgnować je, kształcić i wychowywać" – zastrzegł.

Jarosław Kumor ze wspólnoty Droga Odważnych wyjaśnił, że ojcostwo jest powołaniem każdego mężczyzny, niezależnie od tego, czy jest osobą świecką, czy księdzem.

"Droga odważnych to także narzędzie dla ojców, którzy dzięki niemu stają się coraz bardziej obecni w życiu dzieci. Bo my jako ojcowie mamy naśladować Pana Boga, którego imię brzmi: Jestem" – podkreślił Kumor.

Jego zdaniem udział w marszu to publiczne pokazanie się ze swoimi poglądami, które wymaga odwagi cywilnej.

"Idąc w marszu, chcemy pokazać, że aborcja nie jest sprawą tylko kobiet, ale także – a może nawet przede wszystkim – mężczyzn. Bo gdyby mężczyźni mieli odwagę powiedzieć: chcę, żeby moje dziecko żyło – wielu aborcji udałoby się uniknąć" – stwierdził.

Dariusz Cupiał z inicjatywy Tato.net przypomniał, że portal wspiera mężczyzn w procesie stawania się świadomymi ojcami.

"Marsz Świętości Życia wpisuje się w pewną filozofię działania Tato.net. Chcemy dostarczyć mężczyznom narzędzi, żeby mieli swój przemyślany sposób na ojcostwo oparte na wiedzy i najlepszych praktykach. My jako Tato.net budujemy kulturę odpowiedzialnego ojcostwa" – wyjaśnił.

Marsz z okazji Dnia Świętości Życia w Warszawie pierwszy raz odbył się 25 marca 2006 r. Od 2010 r. w jego organizację włączyła się diecezja warszawsko-praska. Według organizatorów marszu w ubiegłym roku w Marszu Świętości Życia wzięło udział ok. 10 tys. mieszkańców Warszawy. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter