29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Długa historia reduty

Ocena: 5
3217

W czasie kopania fundamentów pod pomnik Reduty Matki Bożej przy ul. Długiej w Warszawie odkryto szczątki ludzkie. Nie jest to więc grób symboliczny, ale rzeczywisty. Matka Boża konsekwentnie prowadziła do jego postawienia. Jego historię opisujemy jako pierwsi.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Architekt Tomasz Ziemski wychowywał się na Starym Mieście, przy ul. Długiej 27. Przeczytawszy w „Idziemy”, że szukamy osób związanych z redutą znajdującą się w tym rejonie, zgłosił się, by o niej opowiedzieć. To także historia jego życia.

W czasie studiów, w jednym z opracowań dotyczących zabytkowych budowli natrafił na wzmiankę o Hotelu Polskim, w którego oficynach podczas Powstania Warszawskiego znajdowała się Reduta Matki Bożej. – Miałem już 23 lata. Z mamą, łączniczką AK, która w powstaniu straciła osobę bardzo bliską, każdego 1 sierpnia chodziliśmy na Powązki. I nagle dowiaduję się o reducie, w dodatku w żaden sposób nieupamiętnionej – mówi. – Zaintrygowała mnie zwłaszcza jej symboliczna nazwa.

Był rok 1978, komuna w rozkwicie, a tu na Stolicę Piotrową powołany zostaje Polak. Kiedy młody człowiek usłyszy pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój…”, poczuje, że musi się zająć redutą.

 

Z kamerą i „Ruńkiem”

Tymczasem dyplom, ślub, dziecko, praca, walka o byt. Reduta poszła w odstawkę. Gdy tylko szedł ulicą Długą, dawała mu o sobie znać, wreszcie go dopadła. – W 1995 r. byłem już architektem z kilkudziesięcioma zaprojektowanymi budynkami na koncie – wspomina. – Pomagając starszemu mężczyźnie sprzedać działkę, odwiedziłem go w domu i wtedy na półce zobaczyłem książkę „Przemarsz przez piekło” Stanisława Podlewskiego, o bohaterskiej obronie Starego Miasta. „Tam jest o mnie – powiedział mężczyzna. – Jerzy Kruczewski pseudonim »Runiek«”. Otworzyłem rozdział 13 – traktował o Reducie Matki Bożej przy Długiej. Chodziłem potem z kamerą i z panem Jerzym po Starym Mieście, dokumentując jego opowieści.

Podczas bombardowania zawaliła się kamienica przy Długiej 31 lub 33 – tylko jej ściana szczytowa została nienaruszona. Na wysokości pierwszego piętra wisiał na niej obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. – Nawet niedraśnięty – mówi Tomasz Ziemski. – Odtąd rozkazem „Chruściela” reduta powstańcza została mianowana Redutą Matki Bożej. Niemcom nigdy nie udało się jej zdobyć, by przebić się na Starówkę. W podziemiach pobliskiego Hotelu Polskiego był punkt opatrunkowy. Gdyby Niemcy zdobyli Redutę Matki Bożej, wymordowaliby rannych powstańców.

Tomasz Ziemski szykował się właśnie do budowy swojego domu na Ursynowie, ale wiedział, że jeśli najpierw nie postawi pomnika, nie zrobi tego nigdy. Dom musiał poczekać.

 

U Świętego Ducha bez miarki

Młody architekt i sędziwy powstaniec zastanawiali się nad miejscem i formą upamiętnienia reduty. Wypatrzyli skwerek, który aż się prosił o zagospodarowanie. A co z formą? – Powstańcy powiedzieli, że mają w tym wprawę: u kamieniarza kupi się głaz i przyczepi tablicę. Ja proponowałem, by zdobił ją wizerunek Matki Bożej – wspomina Tomasz Ziemski. – Mama pokazała mi pocztówkę z płaskorzeźbą piety: Maryi trzymającej na rękach rannego powstańca, którą dostała w kościele garnizonowym przy ulicy Długiej. „To jest to!” – pomyślałem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter