29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom bezdomnych

Ocena: 0
3013

Warszawscy kapucyni z ulicy Miodowej pomagali bezdomnym i ubogim mieszkańcom miasta „od zawsze”. Teraz na tyłach klasztoru otworzyli dla nich Dom bł. Aniceta.

Wejście do Domu bł. Aniceta od strony ul. Kapucyńskiej; fot. Radek Molenda/Idziemy

Od niemal trzydziestu lat zakonnicy prowadzą w krypcie kościoła słynną jadłodajnię, gdzie codziennie w południe po gorącą zupę ustawia się nawet trzysta osób. A od niedawna mogą wszystkich potrzebujących gościć w nowym, specjalnie dla nich zbudowanym na tyłach klasztoru, od ulicy Kapucyńskiej, Domu bł. Aniceta Koplińskiego Jałmużnika Warszawy.

„Staraj się we wszystkim, w czym tylko możesz, służyć swoim braciom. Tak osiągniesz doskonałość” – bracia mniejsi kapucyni poszli śladem tych słów św. Bonawentury. Powołana przy ich klasztorze Fundacja i setki, jeśli nie tysiące osób sprawiły, że otwarto tę placówkę.

 

Fundacja kapucyńska

Warunki lokalowe braci kapucynów były z roku na rok coraz trudniejsze, a osób potrzebujących coraz więcej, dlatego o zbudowaniu domu specjalnie dla nich zakonnicy myśleli już od dawna. W 2010 r. postanowili działać konkretnie i zaprosić do pomocy zaprzyjaźnionych świeckich. Tak powstała Fundacja Kapucyńska, której zadaniem było przygotowanie projektu domu i przede wszystkim zbieranie funduszów na jego budowę. Kapucyni dają teren, pomagają, jak tylko mogą, finansowo i nad całą inicjatywą sprawują patronat.

– Z początku wydawało nam się, że zadanie graniczy z cudem, a teraz już jesteśmy pewni, że to dzieło Boże, więc nie dziwimy się cudom – wspomina aktor Radosław Pazura, główny założyciel Fundacji. – Na starcie mieliśmy na koncie „założycielskie” 10 tys. zł, a teraz mamy budynek za 4 mln zł. Choćby to pokazuje fascynującą mnie nieustannie skalę pomocy, jakiej wciąż doświadczamy, czy to finansowo, czy przez wolontariat, czy przez różne działania barterowe.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter