28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga do sukcesu

Ocena: 0
9047
Jestem harcerzem nie tylko na zbiórce. Inni, patrząc na mnie, widzą, że jestem człowiekiem honoru, że postępuję zgodnie z pewnymi zasadami – mówi Piotr Sitko, przewodniczący Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego
Z Piotrem Sitką, przewodniczącym Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego, rozmawia Hanna Dębska
 

Został Pan skautem jako 11-letni chłopiec. Jak wtedy wyglądało przestrzeganie przez Pana prawa harcerskiego?

Prawo harcerskie wymaga konkretnych działań: punktualnie wstawać, pomagać w domu, wynosić śmieci, uczyć się. Oczywiście, rodzice często musieli mnie przywoływać do porządku, natomiast miałem silną motywację. Założyciel Skautingu Robert Baden-Powell zauważył, że młodzi ludzie mogą skutecznie pomóc w wychowaniu młodszych, i to się sprawdza. Dla mnie na pewnym etapie życia drużynowy był największym autorytetem.


Dlaczego tak wielu młodych ludzi pociągają wartości przekazywane przez skauting, mimo że współcześnie wydają się niemodne?


Po pierwsze, dzięki atmosferze przyjaźni. Moi najlepsi przyjaciele to właśnie harcerze, bo dojrzewaliśmy w podobnym świecie wartości, podobnie spędzaliśmy czas, razem przeżywaliśmy przygody. Po drugie, to jest bardzo konkretne środowisko, w którym młodzi ludzie mogą wzrastać w pewności, że dostaną tu coś, co pomoże im dobrze przeżyć dorosłe życie, zbudować rodzinę. To jest droga do sukcesu.

Można mówić, że te wartości są dzisiaj pomijane w społeczeństwie, a jednak młodzi ludzie do nas przychodzą. Kiedy organizowaliśmy wyjazd dla wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu, pojechało z nami sporo osób do tej pory niezaangażowanych w skauting. I wielu z nich później do nas dołączyło, założyło mundury, wzięło udział w obozach szkoleniowych. Przychodzi też dużo osób dorosłych, rodziców, którzy pomagają na przykład w prowadzeniu gromady wilczków (najmłodszych dzieci), chociaż mają swoje naprawdę duże rodziny i obowiązki zawodowe. Ich też to fascynuje.


Które zasady sprawiają największy problem młodym skautom?


Pewnie tak jak wszystkim nastolatkom – te związane z alkoholem i z czystością. Tylko że my staramy się o tym rozmawiać, przedstawiać im prawdziwy punkt widzenia: że trzeba o te rzeczy dbać i walczyć. Pilnujemy, żeby dobrze kształtowali swoją kobiecość i męskość. Co roku organizujemy Forum Młodych i zapraszamy ludzi, którzy się na tym znają, umieją porwać młodych, nie mówią archaicznym językiem, czerpią z własnego doświadczenia.


Czy w prawie skautów jest zakaz picia alkoholu?


Zakazu nie ma, ale ważne jest dla nas, żeby każdy instruktor starał się być abstynentem. A przynajmniej żeby używanie alkoholu było roztropne, nie prowadziło do nadużyć. Wiemy, jak dużym problemem w Polsce jest alkoholizm, mówimy o tym, ale też uczymy pewnej wolności.


Jak stosować zasady harcerskie w praktyce, na przykład pierwszą z nich: „Harcerz dba o swój honor, żeby zasłużyć na zaufanie”?


To znaczy, że na moim słowie można polegać, że moje słowa i uczynki stanowią jedność. Czyli jestem harcerzem nie tylko na zbiórce, ale też w domu i w szkole, umiem dawać przykład. Inni, patrząc na mnie, widzą, że jestem człowiekiem honoru, że postępuję zgodnie z pewnymi zasadami.


Jak zachęcić młodych do takiego postępowania?


Najlepiej przez przykład. Dużo z nimi rozmawiamy, uczestniczymy w wyjazdach i wędrówkach, pokazujemy, że jesteśmy normalni, dbamy o relacje z nimi. Nasi podopieczni muszą widzieć, że jesteśmy uczciwi wobec nich. Nie może być tak, że drużynowy mówi swoim harcerzom o przestrzeganiu zasad, a sam kiepsko się uczy, nie dba o swoje obowiązki czy nie umie sobie ułożyć relacji z rodzicami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter