28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duchowni w KL Auschwitz

Ocena: 0
5361
Wśród około 1,3 mln więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz--Birkenau, z których większość stanowili Żydzi, do Auschwitz skierowano co najmniej 464 kapłanów, kleryków, zakonników oraz 35 sióstr zakonnych. – Ze względu na szczególnie surowe traktowanie ich przez esesmanów oraz z uwagi na postawy i zachowania duchownych w obozie stanowią oni ważną grupę badawczą – zauważa Teresa Wontor-Cichy, pracownik Centrum Naukowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, absolwentka KUL. Opisuje, jak więźniowie KL Auschwitz próbowali zachowywać potajemnie praktyki religijne.

Polacy i inni

Fundamentalną pracą poświęconą duchownym, którzy trafili do KL Auschwitz, jest „Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939–1945” W. Jacewicza i J. Wosia. Według autorów publikacji w obozie osadzono 399 duchownych i kleryków oraz 17 sióstr zakonnych. Z tej grupy zginęło 246 osób – 166 w samym KL Auschwitz i 80 w innych obozach, do których zostały przeniesione – w tym 190 kapłanów, 10 kleryków, 34 braci zakonnych, 2 siostry.

Podana liczba nie uwzględnia duchownych innych narodowości. Opierając się na materiałach archiwalnych, oświęcimska historyk ustaliła, że do KL Auschwitz skierowano co najmniej 464 kapłanów, kleryków, zakonników oraz 35 sióstr zakonnych. Byli to duchowni z Polski oraz z innych krajów okupowanej Europy: Francji, Czech, Austrii. – Większość z nich straciła życie w Auschwitz lub w innych obozach, do których zostali przeniesieni – zaznacza Teresa Wontor-Cichy.

Tragiczne losy duchownych osadzonych w obozie koncentracyjnym potwierdzają, że dla wielu z nich był to czas wielkiej próby. – O tym, że większość z nich postępowała zgodnie ze swoim powołaniem, świadczy fakt, że wielu zostało uhonorowanych najwyższymi wyróżnieniami w Kościele katolickim: beatyfikacją czy kanonizacją – zauważa badaczka.


W gronie świętych

Wśród męczenników KL Auschwitz najbardziej znany jest franciszkanin konwentualny o. Maksymilian Kolbe, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka i zginął w celi głodowej Bloku 11. Z badanych relacji wynika, że zdarzenie to odbiło się głośnym echem wśród osadzonych wówczas w obozie więźniów, stanowiąc dla nich swoisty wstrząs duchowy. Niektórzy z więźniów na długo zapamiętali spotkania z o. Kolbe w obozie, gdy rozmawiał z nimi lub gdy wysłuchiwał ich spowiedzi.

Swoistym świadkiem tamtych czasów jest różaniec przechowywany w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana w niezwykłym relikwiarzu w kształcie postaci Maryi. Historia drewnianego różańca św. Maksymiliana ma związek z ostatnim etapem życia założyciela Rycerstwa Niepokalanej. Franciszkanin miał go ze sobą podczas aresztowania i na warszawskim Pawiaku w lutym 1941 r. Jeden ze strażników znalazł różaniec, spoliczkował zakonnika, a różaniec podeptał. Od tamtej pory o. Kolbe, który pozbierał rozrzucone paciorki, przechowywał różaniec w płóciennym woreczku. Trzymał go pod pachą. W ten sposób przywiózł go 28 maja 1941 r. do KL Auschwitz. Tu pewnego dnia zgłosił się do niego nastoletni więzień z Chorzowa, Wilhelm Żelazny. Chciał popełnić samobójstwo, rzucając się na podłączone do prądu druty kolczaste. Otrzymał wtedy od zakonnika różaniec. Młody chorzowianin zaczął się modlić. Gdy po pewnym czasie chciał oddać różaniec właścicielowi, dowiedział się, że ojciec Maksymilian już nie żyje. Wilhelm Żelazny został zwolniony z KL Auschwitz. W latach 70. ubiegłego wieku przekazał relikwię Kościołowi. Inną osobą uznaną przez Kościół za świętą jest karmelitanka s. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein – niemiecka Żydówka, katolicka zakonnica, która została zagazowana w Birkenau, a jej ciało – spalone.

W gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II w 1999 r. w Warszawie byli także męczennicy KL Auschwitz: o. Jan Antonin Bajewski OFM Conv., o. Ludwik Pius Bartosik OFM Conv, br. Stanisław Tymoteusz Trojanowski OFM Conv., br. Piotr Bonifacy Żukowski, ks. Piotr Edward Dańkowski z archidiecezji krakowskiej, ks. Bolesław Strzelecki i ks. Kazimierz Sykulski z diecezji radomskiej, ks. Roman Sitko z diecezji tarnowskiej, ks. Wojciech Nierychlewski CSMA, brat Feliks Ducki OFM Cap., o. Anicet Kopliński OFM Cap., ks. Józef Kowalski SDB, ks. Józef Jankowski SAC, a także zakonnice: s. Maria Klemensa Staszewska (OSU) i s. Katarzyna Celestyna Faron SNMNP.

Gruziński Autokefaliczny Kościół Prawosławny uznał za świętego archimandrytę Grzegorza Peradze, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który trafił do KL Auschwitz za pomoc świadczoną Żydom. Istnieją dwie wersje jego śmierci. Prawosławny kapłan miał wziąć na siebie winę za kradzież chleba z więziennej kuchni, ratując tym samym przed śmiercią całe komando. Według drugiej wersji zgłosił się dobrowolnie na śmierć za więźnia, o którym wiedział, że jest ojcem rodziny.

Także prezbiteriański Kościół Szkocji uznał heroiczność postawy Jane Haining, która pracowała w czasie II wojny światowej jako misjonarka w Budapeszcie. Została aresztowana przez gestapo i wywieziona w transporcie do KL Auschwitz. Tu zmarła w 1944 r. Izraelski instytut Yad Vashem przyznał jej medal i tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter