28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwa razy Polak

Ocena: 0
2953

Przetrwaliśmy dzięki Kościołowi – powtarzają polscy Ormianie. W tym roku świętują 650. rocznicę wydania najstarszego przywileju królewskiego

Liturgię w święto Wniebowstąpienia Pańskiego 25 maja w kościele św. Barbary w Warszawie sprawował abp Rafael Minasjan (drugi z prawej). W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Józef Naumowicz (pierwszy z prawej); fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Przybyli na tereny Polski jako kupcy i rzemieślnicy. Szybko zaczęli jej służyć jako agenci dyplomatyczni i tłumacze. Ormianie są jedną z najstarszych mniejszości, które wybrały Polskę na swoją nową ojczyznę. I zmienili jej oblicze.

I nie chodzi tylko o powszechnie znane postaci, jak pedagog, współpracownik Komisji Edukacji Narodowej ks. Grzegorz Piramowicz. Bo czy ktoś wie, jaki wpływ na naszą pobożność miał urodzony w rodzinie ormiańskiej ks. Karol Antoniewicz? A to on jest autorem słów pieśni „Chwalcie łąki umajone”. Albo czy, patrząc na twarz króla Stefana Batorego na obrazie Jana Matejki, wiemy, że tak naprawdę widzimy twarz polskiego Ormianina, Józefa Hasso Agopsowicza?

Ormiańskie korzenie mieli Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert. Przyznają się do nich też Anna Dymna i Krzysztof Penderecki oraz nasz autor ze s. 23, ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski.

W tym roku mija 650 lat od momentu wystawienia pierwszego państwowego dokumentu, adresowanego wyłącznie do Ormian jako poddanych króla polskiego. W wigilię dnia św. Agnieszki, 20 stycznia 1367 r., Kazimierz Wielki wydał przywilej dla ormiańskiego biskupa Grzegorza. Zezwalał w nim na ustanowienie biskupstwa ormiańskiego we Lwowie, czym legitymizował działalność Kościoła ormiańskiego w Polsce.

– Nie sposób sobie dzisiaj wyobrazić Rzeczypospolitej, jej kultury, tradycji, bez wielowiekowego wkładu w tę historię Ormian – podkreślił podczas marcowego spotkania z mniejszością ormiańską prezydent Andrzej Duda. Dziś żyje ich w Polsce kilkanaście tysięcy.

 

Wielka rodzina

Obecnie funkcjonuje kilka dużych organizacji dbających o zachowanie tradycji polskich Ormian. Mamy Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne w Krakowie, Towarzystwo Ormian Polskich we Wrocławiu, Związek Ormian w Polsce im. abp. Józefa Teodorowicza czy działającą w Warszawie Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, która jest strażnikiem wielu ormiańskich pamiątek.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (609), 4 czerwca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 czerwca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter