29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dystans i higiena

Ocena: 0
2152

Zbliżające się wakacje nie muszą różnić się od tych z poprzednich lat. - mówi Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, w rozmowie z Radosławem Molendą

 

fot. arch. GIS

Czy na zbliżające się wakacje, jeśli chodzi o wyjazdy na urlop, możemy patrzeć z optymizmem?

Raczej tak. Pozostaje wprawdzie doza niepewności: przypadki koronawirusa są wciąż notowane na terenie kraju. Obecnie jest problem na Śląsku, w dużych skupiskach ludzi. Liczymy się z tym, że ogniska epidemiczne będą się jeszcze gdzieniegdzie pojawiać, ale na terenie zdecydowanej większości kraju możemy mówić o tendencji spadkowej liczby zakażeń.

 

Czy bez obawy możemy wyjeżdżać już na początku lipca?

Spodziewamy się, że wtedy sytuacja będzie już na tyle dobra, iż nie będzie powodu zwlekać, licząc na dalszą poprawę. Wszystkie koronawirusy to wirusy sezonowe. Letnia temperatura im nie sprzyja, więc nie spodziewamy się w tym okresie nowej fali zachorowań. Oczywiście taka prognoza nie oznacza, że nie można się zarazić od osoby już chorej lub zakażonej. Dlatego tak ważne jest wciąż restrykcyjne przestrzeganie zaleceń higienicznych.

 

Czyli wyjazd, jednak niekoniecznie na Śląsk?

Przewidujemy, że w ciągu najbliższych tygodni Śląsk także będzie bezpieczny. Skierowano tam do pomocy duże siły i środki. Żaden region w kraju, a może nawet w Europie, nie został tak szeroko przebadany. Paradoksalnie więc Śląsk może stać się chwilowo najbezpieczniejszym regionem w Polsce.

 

GiS odradza podróże do innych państw?

Raczej zachęca do pozostania i wypoczynku w Polsce. U nas jest bezpiecznie. Mamy utrwalone procedury postępowania i zdolności medyczne oraz sanitarne. Poza tym warto wzmacniać i wspierać krajowy potencjał turystyczny. To będzie wyraz naszej solidarności, wspólnotowości i patriotyzmu.

W Europie epidemia nie skończyła się, ale przygasa. Pamiętajmy o różnych przepisach obowiązujących w poszczególnych krajach, dotyczących przymusowej kwarantanny, otwierania granic. Ważne, by na bieżąco śledzić sytuację w miejscu potencjalnej podróży oraz wytyczne służb w krajach, do których chcemy się wybrać, i ściśle przestrzegać zaleceń. Tym bardziej, że za ich nieprzestrzeganie może spotkać dotkliwa kara finansowa.

Jeśli chodzi o kraje reszty świata, na stronach GiS publikujemy komunikaty o sytuacji epidemicznej i obostrzeniach. Zaleca się w dalszym ciągu dużą ostrożność i sprawdzanie aktualnych informacji – obecnie szczególnie dotyczących Ameryki Południowej.

 

Czego wymagać od gospodarzy kwater, hotelarzy?

Są słowa-klucze, które winny obowiązywać i nas, i tych, którzy nas przyjmują: dystans społeczny, dbałość o higienę rąk, czystość, zachowywanie procedur, np. dotyczących dezynfekcji wszystkiego, co jest wspólne, często dotykane przez wiele osób. Jeśli będziemy mieli to wszystko zapewnione, będzie dobrze! Tego pilnujmy. Najważniejsza jednak zawsze jest higiena rąk: należy regularnie, często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu (minimum

60 proc.). I, co ważne, pamiętać, aby nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu. Zalecamy także, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce wedle instrukcji.

Pandemia ma plus: zaczęliśmy zwracać uwagę na rzeczy, które przedtem nieco lekceważyliśmy. Nie popadajmy jednak w lęk i przesadę. Pozwólmy sobie w te wakacje na odpoczynek. Sytuacja jest na tyle dobra, że zbliżające się wakacje nie muszą różnić się od tych z poprzednich lat.

 

Wysyłamy dzieci na kolonie, obozy. Czego powinniśmy dopilnować?

W wytycznych kolonijnych na te wakacje nie ma nic nowego, co by nie obowiązywało w poprzednich latach. Zadbajmy jednak w tym roku szczególnie, by te wytyczne były realizowane. Chodzi np. o rzeczywistą liczbę dzieci w pokoju. Sprawdźmy, czy kolonia/obóz są zgłoszone na stronie MEN: wypoczynek.men.gov.pl. To powinno gwarantować, że właściwe służby – straż pożarna, sanepid itp. – sprawdziły bezpieczeństwo tego miejsca. Nie zaszkodzi także, niezależnie od epidemii, zawsze upewnić się co do warunków, w jakich nasze dzieci będą odpoczywać – czy o to nam chodzi? Czasem surowe warunki są pożądanym atutem, przygodą. W końcu trzecia rada: nie zamartwiajmy się nadmiernie o dzieci. Poradzą sobie.

 

Co spakować w podróż, na spływ, górską wędrówkę? I czy możemy się zarazić pływając w basenie, jeziorze czy morzu?

Wirus to nie bakteria, więc „wspólna” woda nas nie zarazi, tym bardziej chlorowana czy ozonowana, w basenie. Utrzymanie dystansu, np. w szatni pływalni czy na szlaku, wystarczy. Powtarzam: najważniejsza jest higiena rąk – woda, mydło i częste mycie.

A do plecaka zabierzmy to samo, co zawsze: repelenty, środki opatrunkowe, podstawowe leki, np. przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe itp. Pamiętajmy, że oprócz koronawirusa otaczają nas inne, codzienne zagrożenia: mikroby, kleszcze, możliwość urazów. Musimy być ich świadomi i chociaż o koronawirusie warto pamiętać, to nie należy się koncentrować tylko na nim. Nie jest to ani pierwszy, ani ostatni wirus, który pojawił się wśród nas – i prawdopodobnie już z nami zostanie.

 

Kompendium wiedzy o koronawirusie oraz zalecenia dotyczące m.in. dbania o zdrowie w podróży i form bezpiecznego wypoczynku znajdziemy na www.gis.gov.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter