28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziadkowie

Ocena: 0
1760
Poczta głosowa dziadka i babci: Dzień dobry! Chwilowo nie możemy odebrać telefonu. Jeżeli nie jesteś jednym z naszych dzieci, prosimy zostawić wiadomość po sygnale.
Jeżeli jesteś jednym z naszych dzieci, naciśnij 1. Jeżeli chcecie, by popilnować waszych dzieci, naciśnij 2. Jeżeli chcecie pożyczyć samochód, naciśnij 3. Jeżeli chcecie, by zrobić wam pranie i prasowanie, naciśnij 4. Jeżeli chcecie, by wnuki spały u nas, naciśnij 5. Jeżeli chcecie, byśmy odebrali dzieci ze szkoły, naciśnij 6. Jeżeli chcecie, byśmy wam przygotowali i przywieźli niedzielny obiad, naciśnij 7. Jeżeli chcecie zjeść u nas, naciśnij 8. Jeżeli potrzebujecie pieniędzy, naciśnij 9. Jeżeli macie inne prośby lub informacje, zostaw wiadomość po sygnale. Jeżeli chcecie spędzić z nami czas, zaprosić do restauracji, na kolację lub do teatru albo też pojechać do kościoła, zacznijcie mówić, słuchamy.

Pierwszy dzwonek szkolny wywołuje mieszane uczucia u młodych rodziców. Z jednej strony nareszcie skończyły się wakacje i już nie trzeba będzie wymyślać dzieciom zajęć. Ale z drugiej strony zaczynają się przeszkody realnego świata, czyli logistyka codzienności. Zmobilizować towarzystwo, aby zdążyło. Dowieźć na czas. W sukurs przychodzą dziadkowie: chwała im za to! Błogosławione rodziny, które mogą liczyć na taką pomoc.

Papież Franciszek często przypomina, że dziadkowie są skarbem społeczeństwa. Oczywiście, nie głównie dlatego, że mogą wesprzeć finansowo lub zaopiekować się dziećmi. To mądrość naszych dziadków jest dziedzictwem, które powinniśmy przejąć. Naród, który nie chroni i nie szanuje dziadków, „nie ma przyszłości, bo nie ma pamięci, utracił pamięć” (Franciszek). Dziadkowie niejednokrotnie odegrali heroiczną rolę w przekazywaniu wiary w czasach prześladowań. „Kiedy taty i mamy nie było w domu i wyznawali dziwne idee, których uczyła polityka danego czasu, wiarę przekazywały babcie” – wspominał Papież.

Początek roku szkolnego jest wezwaniem dla dziadków, aby przypomnieli sobie zadanie wychowywania wnuków. By się nie pogubić w drobiazgach, muszą często zadawać sobie pytanie, czego rodzice z braku czasu nie dają swoim dzieciom, czyli ich wnukom. I zwykle te braki zastępują pieniędzmi. A więc rolą starszego pokolenia jest przekazanie innych wartości: dobrego wychowania, miłości do ojczyzny, umiejętności przebaczenia… no i oczywiście głębokiej wiary. Pierwszy września. Babcie i dziadkowie, dzwonek wzywa! Bóg wam wynagrodzi!

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski
Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie.
Prowadzi stronę www.ostatniaszuflada.pl

Idziemy nr 35 (518), 30 sierpnia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter