24 lutego
środa
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci ofiarami ideologii

Ocena: 0
1534

Szerokim echem odbiła się w mediach sprawa pięcioletniej Zosi, którą mama nazwała Bartkiem.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Nie jestem w stanie wypowiadać się w tej konkretnej sprawie, gdyż najpierw musiałbym poznać punkt widzenia matki i jej córki. Mogę natomiast podzielić się szerszą refleksją na temat promowania ideologii LGBT już nie tylko w sferze publicznej (media, film, muzyka, teatr, szkoła, uczelnie, korporacje), ale także w niektórych rodzinach.

To oczywiste, że w dzieciństwie dzieci kierują się tym, co mówią do nich i o nich rodzice. Synowie i córki patrzą na siebie głównie poprzez to, co słyszą o sobie od rodziców. Dzieci są urodzonymi realistami. W każdej dziedzinie starają się poznawać, a nie interpretować rzeczywistość. To właśnie dlatego dostrzegają różnice anatomiczne między dziewczynkami a chłopczykami. Chcą respektować swoją tożsamość, a także swoje zainteresowania i upodobania. Nade wszystko jednak chcą być szczęśliwe. Jako realiści, dzieci zdają sobie sprawę z tego, że w tej fazie życia ich los zależy niemal wyłącznie od tego, co dzieje się między nimi a rodzicami, i szerzej – między nimi a ważnymi dla nich dorosłymi. Dla przykładu, gdy rodzice są w kryzysie i stają się agresywni, zamiast kochać, dziecko – wbrew faktom – jest skłonne przyjąć na siebie winę i wmówić sobie, że jest złe, że powinno być inne i że to z jego winy rodzice krzyczą, są niezadowoleni, agresywni.

Podobnie dziecko jest w stanie uwierzyć w to, że ma inną płeć, niż ma, czy że ma inną orientację seksualną. Dziecko jest w stanie uwierzyć we wszystko, w co tylko rodzice czy inni ważni dorośli chcą, aby ono uwierzyło. Współczesne dzieci wychowują się w skrajnie zideologizowanej rzeczywistości. Od przedszkola słyszą, że ktoś „zmienił” płeć czy że każda „orientacja” seksualna jest równie dobra, a geje i lesbijki to wręcz ideał człowieczeństwa, delikatności i taktu. Kiedy ktoś z dorosłych głosi tego typu ideologie, to krytycznie myślący dorośli łatwo się przed takimi sprzecznymi z rzeczywistością iluzjami obronią. Tymczasem sytuacja dzieci – zwłaszcza tych całkiem małych – jest inna. One na razie patrzą na świat oczami dorosłych ze swojego najbliższego otoczenia.

Wmawianie dzieciom ideologicznych fikcji to jedna z największych krzywd, jaką dorośli mogą wyrządzić bezbronnym nieletnim. Mam nadzieję, że znajdzie się wielu odważnych dorosłych, którzy będą demaskować ideologów, demoralizatorów i krzywdzicieli. Oby bierna w tej sprawie większość naszego społeczeństwa nie czekała z obroną dzieci do czasu, gdy skutki bombardowania nieletnich ideologią gender oraz ideologią LGBT+ przybiorą dramatyczne rozmiary i czasem nieodwracalne konsekwencje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłan diecezji radomskiej, doktor psychologii i magister teologii, przez wiele lat krajowy duszpasterz powołań, rekolekcjonista, wykładowca, autor kilkudziesięciu książek i wielu artykułów o chrześcijaństwie, wychowaniu, relacjach międzyludzkich, profilaktyce i terapii uzależnień. Więcej: www.marekdziewiecki.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 11,29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 24 lutego par. św. Andrzeja Boboli (ul. Rakowiecka 61, AW)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter