28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci pod presją

Ocena: 4.7
1333

 

Zajęcia dodatkowe to może być początek pasji, a nawet zawodu młodego człowieka. Jak spędzać czas kreatywnie, a jednocześnie rozwijać kompetencje u dziecka?

To, co damy i pokażemy dziecku, ile poświęcimy mu czasu – z tym pójdzie ono w świat. Można kupić sztalugę, farby i zachęcać do malowania razem, szczególnie kiedy jest ono małe. Można zacząć od tego, co nam sprawia przyjemność i spróbować zainteresować tym swoją pociechę. Jeśli trzeba ugotować obiad, to warto stworzyć jakieś wykwintne danie razem. Później zaś zejść do piwnicy czy garażu i wspólnie pomajsterkować. Inną propozycją jest rozpoczęcie kolekcjonowania znaczków czy ciekawych kamieni, a następnie szukanie informacji na ten temat, aby poszerzać swoją wiedzę. Wszystko zależy od kreatywności rodzica.

Drugi element to szkoła, gdzie wzbudzanie pasji i zainteresowań zależy przede wszystkim od zaangażowania nauczycieli. Rodzic nie zna się na wszystkim, ale powinien wspierać zainteresowania dziecka.

 

Zdarza się i tak, że dziecko chce spróbować wszystkiego, skacze z kursu na kurs i szybko nudzi się danym przedmiotem. Co z tego, że spróbuje wielu zajęć, jeśli nie zdąży się niczego nauczyć?

Na tym często polega szukanie swojej drogi. Może się jednak zdarzyć, że dziecku nic się nie będzie podobało. Wcale nie musi to znaczyć, że należy jeszcze raz przewertować internet w poszukiwaniu czegoś wyjątkowego. Może w ten sposób dziecko szuka bliskości i towarzystwa i zamiast cieszyć się z uczestnictwa w ciekawych zajęciach, czeka tylko na czas, jaki mama lub tata poświęcą mu w drodze na lekcje.

 

A jednak przyzwyczailiśmy się do tego, że edukacja musi być kosztowna i jeśli chcemy mieć wykształcone dzieci, to musimy wysupłać na nie ostatni grosz.

Zajęcia dodatkowe nigdy nie były tanie. Wiadomo, że są pomoce dla rodzin takie jak 500+ i inne, ale zajęcia są coraz droższe i rodzice kalkulują, czy 200 zł miesięcznie to nie za dużo. A jeśli mają kilkoro dzieci, to wydatki rosną. Są tacy, którzy potrafią odmawiać sobie, aby inwestować w rozwój dziecka. Ale przecież to, że dziecko codziennie będzie chodziło na jakieś zajęcia, nie zawsze będzie oznaczało, że w przyszłości zdobędzie pracę marzeń.

 

Są jeszcze korepetycje z przedmiotów szkolnych, na które chodzi większość maturzystów i ósmoklasistów.

Przywykliśmy do tego, że system edukacji nie jest wydolny. Szukanie dodatkowej pomocy dydaktycznej zaczyna się więc już od podstawówki – nawet jeżeli uczeń niekoniecznie jej potrzebuje. Mamy świadomość, że jeśli dziecko nie będzie chodziło na korepetycje, to nie zda egzaminu, nie dostanie się na studia czy wybranej szkoły średniej. Tymczasem – pomijając dzieci ze szczególnymi potrzebami lub te mniej zdolne – każdy uczeń powinien mieć zapewnioną pełną edukację w szkole, do której uczęszcza. Są klasy, gdzie wszystkie dzieci chodzą na korepetycje z matematyki, angielskiego czy innego przedmiotu, więc może to być problem systemowy, który powinien zostać rozwiązany.

 

Jest pani autorką książek o zaangażowaniu w naukę i wychowaniu zdolnych dzieci. Jak zatem wychowywać zdolne dzieci?

Nie ma na to recepty, moje badania polegały na sprawdzeniu, jakie relacje i postawy w rodzinie wiążą się z wyższymi osiągnięciami dzieci. Okazuje się, że najgorsza jest postawa niekonsekwentna, nadmiernie wymagająca lub ochraniająca. Nie powinniśmy dzieci rozpieszczać i dawać zbyt mało swobody. Żeby rozwijać kreatywność, nie możemy też wszystkiego zakazywać. Jeśli chcemy zrobić coś z dzieckiem i jeśli ma się ono czegoś nauczyć, to pozwólmy mu popełniać błędy. Nie mówmy: „nie rusz, bo się pobrudzisz!”, „zostaw, bo popsujesz!”, „zejdź, bo spadniesz”. Trzeba wspierać, mówić, słuchać i rozmawiać.

 

Początek nowego roku szkolnego może być początkiem pasji i zainteresowań wielu uczniów. Warto więc usiąść i wspólnie zastanowić się, czego nauczyć dzieci w tym roku?

Tak. I jako mama mogę doradzić, że aby zaoszczędzić czas i pieniądze, warto skorzystać z lekcji pokazowych, w ten sposób sprawdzić, czy dane zajęcie spodoba się dziecku, i dopiero wtedy je na nie zapisać. Można porozmawiać z innymi rodzicami i zapytać o ich doświadczenie w różnych kursach. Przede wszystkim warto jednak postawić w tym roku na bliski kontakt z dzieckiem i spędzanie z nim jak najwięcej czasu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter