30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedzictwo Kresów

Ocena: 0
1688
Ks. Alojzy Kossobucki, paulin z Kamieńca Podolskiego i proboszcz tamtejszej parafii św. Mikołaja Biskupa, przyjechał na uroczystą galę Fundacji Dziedzictwa Kulturowego z wielką nadzieją, że podjęte we wspaniałym podominikańskim kościele prace remontowe i renowacyjne będą kontynuowane.
Od 2013 r. fundacja wspólnie z Towarzystwem Tradycji Akademickiej – tworzą je głównie studenci Korporacji Akademickich Welecja i Arkonia – prowadzą prace konserwatorskie w nawie głównej oraz w dwóch kaplicach bocznych. Barokowy zespól klasztorny z kościołem powstał na początku XVII w., przetrwał czasy sowieckie jako siedziba archiwum NKWD, a w 1993 r. – pożar, który zniszczył większą część wyposażenia i naruszył konstrukcję świątyni. Trwa proces ratowania i konserwacji malowideł w kaplicy św. Dominika – jedynych, jakie przetrwały pożar – oraz samej konstrukcji kaplicy. Kierujący częścią prac dr hab. Janusz Smaza został uhonorowany Krzyżem Oficerskim OOP, także za prace w kościele w Żółkwi.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego podjęła również wyzwanie ratowania barokowej kolegiaty Świętej Trójcy w radziwiłłowskiej Ołyce, uznawanej przed wojną za najpiękniejszy kościół na Wołyniu. Ten zabytek najwyższej klasy europejskiej, zamieniony w latach komuny na stajnię kołchozową, jest w stanie katastrofalnym.

Fundacja ratuje także dawne polskie kościoły i nagrobki na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Mołdawii i we Włoszech. Sytuacja niektórych obiektów jest dramatyczna. Jeszcze nie przebrzmiały echa gali, kiedy nadeszła wiadomość z Berdyczowa, że sławnemu karmelickiemu kościołowi NMP grozi katastrofa budowlana.

Barbara Sułek-Kowalska
fot. Filip Otmianowski

Idziemy nr 12 (495), 22 marca 2015 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter