20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Braterstwa Polsko-Węgierskiego

Ocena: 0
1527

Od złożenia wieńców na placu Bohaterów w Budapeszcie rozpoczął się w niedzielę Dzień Braterstwa Polsko-Węgierskiego. Podczas wydarzenia Węgrzy będą się mogli zapoznać z tradycją polskiego oręża.

fot. pixabay.com

Na pl. Bohaterów w Peszcie wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem św. Władysława – urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów – złożyli m.in. attache wojskowy Tomasz Trzciński w imieniu ambasady RP w Budapeszcie, a także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z obu krajów.

W ramach Dnia Braterstwa Polsko-Węgierskiego zaplanowano następnie piknik rycerski na dziedzińcu Muzeum Historii Wojskowości na Wzgórzu Zamkowym w Budzie.

– Chcemy pokazać żywą historię (XVII wieku), realia tamtych czasów, zaprezentować, jak wtedy rycerze i szlachta byli uzbrojeni, jak walczyli, jakie pieśni były śpiewane i grane – powiedział współorganizator ze strony polskiej Bartosz Siedlar z Fundacji Hussar i Chorągwi Husarskiej im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Około 30 Polaków w strojach historycznych – szlachty, bractwa kurkowego i rycerzy, w tym husarzy – będzie opowiadać o historii polskiego oręża oraz prezentować broń z tamtego okresu: wierne repliki szabel i muszkietów, a także ręcznie wykonane, bogato zdobione elementy uzbrojenia, takie jak ładownice czy prochownice.

– Będą przedstawiciele pancernych, husarii czy ludzie "na lekko", w samych żupanach. Stroje są wzorowane na muzealnych, ręcznie szyte. Mamy kołpaki z futra lisiego lub zajęczego. Niektórzy z nas będą mieć na sobie zbroje. Będą też przedstawiciele bractwa kurkowego z XVIII w., czyli mieszczan z cechów zawodowych, którzy bronili murów miasta – powiedział Siedlar.

Na dziedzińcu Muzeum rozbito namioty historyczne, tworząc na kilka godzin miniobozowisko, gdzie będą się odbywały pokazy walki na szable. – Każdy widz będzie mógł podejść, wziąć szablę do ręki, założyć zbroję i zrobić sobie zdjęcie, zapytać. My będziemy opowiadać – zaznaczył Siedlar.

Co jakiś czas na pikniku rycerskim będą oddawane salwy z muszkietów i pistoletów. Polacy zaprezentują też ręcznie haftowaną, ogromną chorągiew Rzeczypospolitej, która jest repliką chorągwi XVII-wiecznej.

Współorganizatorem Dnia Braterstwa Polsko-Węgierskiego jest węgierskie stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej z Austrii, Pułk Huzarów im. Esterhazyego. Wydarzenie objęły patronatem polskie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz ambasada RP w Budapeszcie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter