24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Braterstwa Polsko-Węgierskiego

Ocena: 0
1509

Od złożenia wieńców na placu Bohaterów w Budapeszcie rozpoczął się w niedzielę Dzień Braterstwa Polsko-Węgierskiego. Podczas wydarzenia Węgrzy będą się mogli zapoznać z tradycją polskiego oręża.

fot. pixabay.com

Na pl. Bohaterów w Peszcie wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem św. Władysława – urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów – złożyli m.in. attache wojskowy Tomasz Trzciński w imieniu ambasady RP w Budapeszcie, a także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z obu krajów.

W ramach Dnia Braterstwa Polsko-Węgierskiego zaplanowano następnie piknik rycerski na dziedzińcu Muzeum Historii Wojskowości na Wzgórzu Zamkowym w Budzie.

– Chcemy pokazać żywą historię (XVII wieku), realia tamtych czasów, zaprezentować, jak wtedy rycerze i szlachta byli uzbrojeni, jak walczyli, jakie pieśni były śpiewane i grane – powiedział współorganizator ze strony polskiej Bartosz Siedlar z Fundacji Hussar i Chorągwi Husarskiej im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Około 30 Polaków w strojach historycznych – szlachty, bractwa kurkowego i rycerzy, w tym husarzy – będzie opowiadać o historii polskiego oręża oraz prezentować broń z tamtego okresu: wierne repliki szabel i muszkietów, a także ręcznie wykonane, bogato zdobione elementy uzbrojenia, takie jak ładownice czy prochownice.

– Będą przedstawiciele pancernych, husarii czy ludzie "na lekko", w samych żupanach. Stroje są wzorowane na muzealnych, ręcznie szyte. Mamy kołpaki z futra lisiego lub zajęczego. Niektórzy z nas będą mieć na sobie zbroje. Będą też przedstawiciele bractwa kurkowego z XVIII w., czyli mieszczan z cechów zawodowych, którzy bronili murów miasta – powiedział Siedlar.

Na dziedzińcu Muzeum rozbito namioty historyczne, tworząc na kilka godzin miniobozowisko, gdzie będą się odbywały pokazy walki na szable. – Każdy widz będzie mógł podejść, wziąć szablę do ręki, założyć zbroję i zrobić sobie zdjęcie, zapytać. My będziemy opowiadać – zaznaczył Siedlar.

Co jakiś czas na pikniku rycerskim będą oddawane salwy z muszkietów i pistoletów. Polacy zaprezentują też ręcznie haftowaną, ogromną chorągiew Rzeczypospolitej, która jest repliką chorągwi XVII-wiecznej.

Współorganizatorem Dnia Braterstwa Polsko-Węgierskiego jest węgierskie stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej z Austrii, Pułk Huzarów im. Esterhazyego. Wydarzenie objęły patronatem polskie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz ambasada RP w Budapeszcie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter