29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Ocena: 4.7
271

W niedzielę 19 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Fot. przejscie.com - krzyżyki na pomniku ofiar wypadków drogowych w Zabawie

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Stowarzyszenie MIVA Polska, które w 2006 roku zainicjowały obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce, zachęcają co roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy, w parafiach i miejscach kultu, za zmarłych i rannych w wypadkach drogowych oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób poszkodowanych na drogach.

W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. Tego dnia wybrzmiewa apel do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność tym, którzy ratują życie na drogach.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 r. wraz z aleją pamięci. To właśnie w Zabawie odbywają się co roku główne obchody Dnia Pamięci. W tym roku oprócz Mszy św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin organizowane będą m.in. warsztaty psychologiczne dla poszkodowanych w wypadkach drogowych, spotkanie przy pomniku „Przejście”, posadzenie „Drzewa pamięci”.

Obchody z udziałem MIVA Polska odbyły się w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Mszy św. w intencji ofiar wypadków drogowych, o godz. 12:30, przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, z-ca krajowego duszpasterza kierowców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter