25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Echa wojny

Ocena: 4.8
345

Szczątki około stu osób odnaleźli naukowcy w dużych grobach zbiorowych w pobliżu byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczątki należą do jeńców wojennych, a także cywilów z powstania warszawskiego. Przy kobietach i dzieciach – ofiarach złych warunków obozowych – znaleziono przedmioty wskazujące na polską tożsamość oraz medaliki, krzyżyki i szkaplerze. 

Od początku projektu odnaleziono szczątki około 300 osób. Na podstawie materiału znalezionego przy szczątkach i materiału genetycznego, pobieranego m.in. z kamienia nazębnego, naukowcy chcą odnaleźć powód tak wysokiej śmiertelności. Szacują, że około 200 metrów od obozu pochowanych zostało od 3 tys. nawet do 6 tys. osób.

Niewiele zachowało się z samego obozu – to fragmenty posadzek kilku baraków, aleje i dwa małe budynki, które najprawdopodobniej należały do zabudowań obozowych. Znajdują się one obecnie na terenie wojskowym. Stalag II D był jednym z największych obozów jenieckich na terenie III Rzeszy. 
Badacze z PUM poszukują krewnych osób wysiedlonych po upadku powstania.

Osoby, które podejrzewają, że ich zaginieni podczas wojny bliscy mogli trafić do Stargardu, mogą dostarczyć materiału porównawczego do badań genetycznych, co pozwoliłoby na identyfikację pochowanych w Stargardzie więźniów obozu. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter