21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekoaktywiści

Ocena: 0
641

Pamiętajmy, że „rzeczywistość jest ważniejsza od idei”.

Fot. 38 Degrees / flickr.com / CC BY-SA 2.0 / Link

Troska o środowisko nie jest wyłącznie sprawą emocjonalnego nastawienia wobec piękna przyrody. Powinna wynikać z odpowiedzialnej relacji do świata, którym trzeba się rozumnie opiekować. Zwierzęta mają emocje, człowiek ma jeszcze rozum i wolę. Wolą może opanować instynkt, gdy rozum wskazuje, że powinien szanować inne istoty. Zwierzęta nigdy nie zajmą się ekologią… Czy do tak zdefiniowanej ekologii można zaliczyć wszystkich tych, którzy uczestniczą w głośnych protestach? Tych, którzy przypinają się do drzew, wspinają się na budynki rządowe i krzykliwymi hasłami próbują zwrócić na siebie uwagę? Czy coś łączy tych działaczy?

„Są to nadwrażliwi ludzie o dosyć dobrej stopie ekonomicznej” (Dariusz Loranty). To jest empatia nad wyraz, ale na tego rodzaju działania pozwala pewien stan materialny. Na pierwszym miejscu taka praca i takie obowiązki rodzinne, które dają im możliwość uczestnictwa w tych zwykle długich i kosztownych akcjach. Wielu z nich ma umiejętności wspinaczkowe, skałkowe, taternickie.

Można też zadać sobie pytanie, czy aktywiści tego typu nie zajmują się tym zawodowo. W takich obserwacjach warto postawić sobie tezę: follow the money.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -