7 lipca
wtorek
Cyryla, Estery, Metodego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekologia i chrześcijaństwo. KSM dla środowiska

Ocena: 0
4640

Już 1 września 2018 r. ruszy jedyna w Polsce Zintegrowana Platforma Cyfrowej Edukacji Ekologicznej: www.mlodzidlasrodowiska.pl. Serwis internetowy będzie oferował dostęp do multimedialnych materiałów szkoleniowych z zakresu ekologii.

fot. materiały prasowe

Platforma jest częścią Ogólnopolskiego Programu Aktywnej Edukacji Ekologicznej Młodzi dla Środowiska, w ramach którego organizowane są bezpłatne Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej i Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach dla osób indywidualnych w wieku 7-19 lat oraz Warsztaty dla rodzin mających dzieci w edukacji domowej i Kurs Trenerów Ekologii i Ochrony Środowiska. Do tej pory wzięło w nich udział 1320 uczestników indywidualnych w wieku szkolnym, 400 osób całymi rodzinami. Wyszkolono 60 nowych trenerów ekologii i ochrony środowiska.

Zainspirowani „zieloną encykliką” papieża Franciszka pt. „Laudato Si” postanowiliśmy zająć się edukacją ekologiczną w duchu chrześcijańskim. Nasze działania skierowaliśmy do dzieci i młodzieży wiedząc, że – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – to właśnie młodzi ludzie są nadzieją świata i pokoleniem, które zawiera w sobie przyszłość. Również przyszłość w zakresie ochrony środowiska naturalnego przed postępującą degradacją. Na chwilę obecną jest to jedyna ekologiczna i chrześcijańska inicjatywa młodzieżowa w takiej formule – informuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

W działaniach ekologicznych wspiera je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a patronuje m.in.: bp Marek Solarczyk Krajowy Duszpasterz Młodzieży, Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Mazowiecki, Wojewoda Podlaski.

Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji – Młodzi Dla Środowiska realizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w okresie od 31 marca 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.

Projekt obejmuje swoim zasięgiem edukacyjnym całą Polskę. Zaplanowane działania są realizowane na terenie najbliższych wnioskodawcy obszarów Natura 2000, tj. obszaru Puszczy Białej i Puszczy Białowieskiej. Obszarami realizacji są też: Dolina Dolnego Bugu, Ostoja Nadbużańska, Dolina Liwca, Ostoja Nadliwiecka, Dolina Kostrzynia, Nadbużański Park Krajobrazowy. Wybrane działania są realizowane na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Grupą docelową projektu jest ogół społeczeństwa. Bezpośrednimi uczestnikami projektu są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna w wieku 7-19 lat, w tym uczniowie objęci edukacją domową, oraz studenci, edukatorzy domowi, nauczyciele i wykładowcy akademiccy.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Celami szczegółowymi są:

- upowszechnienie wiedzy i informacji nt. ochrony przyrody oraz obowiązków i praw obywateli w tym zakresie m.in. na obszarach Natura 2000 i innych obszarach chronionych,

- wszechstronna edukacja ekologiczna i podniesienie poziomu świadomości ekologicznej oraz zmotywowanie uczestników projektu do podjęcia aktywnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju,

- podniesienie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej oraz edukacja w tej dziedzinie,

- przekazanie niezbędnej wiedzy ekologicznej i aktywizacja uczestników projektu w obszarze budowania społeczeństwa obywatelskiego dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,

- propagowanie idei ekologii ducha i katolickiej nauki społecznej na temat ekologii.

Istotnym elementem projektu są wyjazdy warsztatowe dla dzieci i młodzieży (Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej, Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach) odbywające się w okresie od czerwca do września i w czasie ferii zimowych. Stanowią one atrakcyjną propozycję wakacyjną/feryjną z uwagi na ciekawy program, 7-dniowy czas trwania i całkowicie bezpłatny udział. W czasie całego pobytu odbywają się warsztaty ekologiczne, zajęcia z teambuildingu, wycieczki, spływy kajakowe, gry i zabawy integracyjne, wspinaczka w parku linowym.

Więcej o projekcie: http://mlodzidlasrodowiska.pl/4/dzialania

Patronat: Tygodnik "Idziemy".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lipca

Wtorek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
oraz leczył wszystkie słabości i choroby

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 8,4-7.11-13; Ps 115,3-10; Mt 9,32-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter