28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europejska Reformacyjna Mapa Drogowa

Ocena: 0
633

W Genewie – mieście Jana Kalwina, a obecnie siedzibie Światowej Rady Kościołów (ŚRK) – rozpocznie się 3 listopada Europejska Reformacyjna Mapa Drogowa, przygotowana z okazji przypadającej w 2017 roku 500. rocznicy Reformacji.

2016-06-03 21:47
kg (KAI) / Genewa, sg

Do maja przyszłego roku obejmie ona łącznie 67 miast w 18 krajach europejskich, m.in. w Polsce (Wrocław i Cieszyn).

– Jest dla nas wielkim zaszczytem przygotowanie tej trasy europejskiej prowadzącej przez miasta reformacyjne – powiedział dziennikarzom pastor dr Emmanuel Fuchs, przewodniczący Kościoła Protestanckiego w Genewie, który wraz z ŚRK, miejscowym Muzeum Reformacji i Federacją Szwajcarskich Kościołów Protestanckich przygotował to przedsięwzięcie.

– Genewa jest z pewnością kluczowym miastem w dziejach Reformacji – zaznaczył Fuchs. Dodał, że rozpoczynający się tutaj etap trasy „umożliwi nam podkreślenie, niezależnie od wymiaru historycznego, otwartości tego miasta oraz jego charakteru ekumenicznego i wielokulturowego”. Zdaniem pastora istnieje „swego rodzaju duch Genewy” jako wynik Reformacji, przenikający to miasto, ponad kościołami.

Fuchs zapowiedział, że w samej Genewie przygotowano bogaty program obchodów, „z którym zamierzamy dotrzeć nie tylko do naszych przyjaciół w kościołach, ale także do całej ludności, do przechodniów, którzy tylko popatrzeć”. Zapewnił, że będzie możliwość świętowania z licznymi wspólnotami imigrantów, młodzi wyznawcy różnych religii będą mieli możliwość spotkania i poznania się nawzajem oraz dyskutowania, a całe rodziny będą mogły obejrzeć teatr lalkowy.

Szczytowy punkt całej trasy nastąpi w Wittenberdze w środkowych Niemczech, w której zostanie otwarta Światowa Wystawa Reformacyjna zatytułowana „Bramy Wolności”. Latem przyszłego roku Kościoły z całego świata i wystawcy świeccy pokażą na niej swe działania, przedstawiające Reformację w działaniu i co oznacza ona dzisiaj.

Szlak Reformacyjnej Mapy Drogowej obejmie miasta w Holandii, na Węgrzech, w Słowenii, Irlandii i wielu innych krajach, m.in. Rzym, Augsburg, Wormację i Eisenach ze słynnym Zamkiem Wartburg. Na każdym etapie trasy odbywać się będą wystawy objazdowe i przedstawienia lokalne w celu ożywienia przeszłości. Przygotowujący te wydarzenia kulturalne miejscowi wykonawcy wniosą w ten sposób wkład w podkreślenie znaczenia Reformacji w naszych czasach i przypomną to, co działo się w tamtych czasach na ich ziemiach. Każda taka stacja na drodze Mapy wyśle następnie tego rodzaju swoją „pamiątkę” na wspomnianą centralną wystawę do Wittenbergi.

– Reformacja głęboko oddziałała na rozwój i kształtowanie się Szwajcarii jako kraju a nie tylko w wyniku dużych wpływów w miastach – powiedział pastor Serge Fornerod, koordynator projektu w Federacji Szwajcarskich Kościołów Protestanckich. W Wittenberdze kierownictwo Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) nazwało obchody „Latem Reformacji 2017” i oczekuje przybycia do miasta setek tysięcy gości na nabożeństwa nad brzegiem Łaby. Zaplanowano tam także obóz młodzieżowy, na który ma przybyć ok. 20 tys. nastolatków. – Uczyńmy z rocznicy Reformacji w 2017 wielki festiwal Chrystusa jako świadectwo naszej wiary i naszej nadziei na lepszy świat! – zaapelował prof. Heinrich Bedford-Strohm, przewodniczący Rady EKD.

Kościoły odwołujące się do tradycji reformacyjnej wspominają 31 października 1517 jako symboliczny początek Reformacji. Wtedy to Marcin Luter miał przybić do drzwi kościoła Wszystkich Świętych w Wittenberdze 95 tez sprzeciwiających się m.in. sprzedaży odpustów i nadużyciom z tym związanym. Wydarzenie to, samo w sobie niezwykłe, ale z którego znaczenia nie zdawano sobie jeszcze wtedy w pełni sprawy, zapoczątkowało wkrótce procesy, które głęboko zmieniły ówczesną Europę Zachodnią i Środkową.

Jego następstwem są istniejące do dzisiaj wspólnoty protestanckie, z których zresztą tylko część uważa się za bezpośrednich spadkobierców wydarzeń sprzed pół tysiąca lat. Na obecny protestantyzm składają się bowiem również wyznania, np. baptyści, adwentyści, zielonoświątkowcy różnych nurtów, które powstały później, najczęściej zresztą w wyniku podziałów w samym protestantyzmie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter