23 stycznia
sobota
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europejskie Dni Dziedzictwa - VII edycja "Dziedzictwa dziejów" w Toruniu

Ocena: 0
186

Certyfikaty ze specjalnymi podziękowaniami marszałka województwa kujawsko-pomorskiego odebrali przedstawiciele 140 instytucji zaangażowanych w opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. Na liście wyróżnionych znalazło się aż czternaście parafii z diecezji bydgoskiej.

fot. Pko, wiki, CC BY-SA 3.0

W ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu miało miejsce wręczenie nagród laureatom siódmej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”. - Dzięki realizacji programu ochrony zabytków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego od ponad 10 lat przekazujemy środki na odnawianie obiektów zabytkowych. Szczególne podziękowania należą się właścicielom i zarządcom tych obiektów. To dzięki nim mamy w regionie setki odrestaurowanych i uchronionych przed zniszczeniem zabytków - powiedział marszałek Piotr Całbecki.


W czasie ostatniej dekady blisko 90 milionów złotych wsparcia samorządu województwa ze środków unijnych i budżetu zostało przeznaczonych na około 1,5 tysiąca prac - od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki - w blisko 380 zabytkowych obiektach w całym regionie. Najwięcej z nich to kościoły, a wśród nich - świątynie w niewielkich wsiach. Aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

Podczas spotkania gospodarz regionu wręczył także Medale Hereditas Saeculorum laureatom siódmej edycji marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w którym wyróżniono dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów. Laureatami konkursu za prace konserwatorskie i restauratorskie zostali: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Toruniu i Klasztor Karmelitów Bosych w Zamartem. Natomiast laureatami za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków zostali: dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr hab. Juliusz Raczkowski, dr Michał Krukowski oraz dr hab. Michał Woźniak prof. UMK.

Certyfikaty otrzymały parafie diecezji bydgoskiej: św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim, św. Michała Archanioła we Wtelnie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy, Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, św. Mikołaja w Ślesinie, św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią, św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie, św. Wita w Słupach, św. Marii Magdaleny w Wąwelnie, Wniebowzięcia NMP i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku oraz św. Mikołaja w Łabiszynie. Na liście wyróżnionych znalazła się również parafia ewangelicko-augsburska w Bydgoszczy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter