9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków

Ocena: 0
608

Poziom wody osiągnął dziś około 580 cm. Służby prognozują, że woda zacznie opadać i w sobotę rano jej poziom obniży się do około 510 cm – podał w piątek Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.

Fot. PAP / Jacek Bednarczyk

Wszystko na to wskazuje, że do jutra do godzin rannych fala powinna opaść do około 5,10 metra. Wtedy będziemy myśleć o odwołaniu alarmu, przynajmniej na Wiśle. Nie znaczy to jednak, że dopływy Wisły będą bezpieczne - powiedział Klimek dziennikarzom.

Przez noc nie było dużych opadów, zbiornik w Bieżanowie jest praktycznie pusty, jest w stanie dużo wody przyjąć, ale prognozy wskazują, że nie będzie takiej potrzeby - zauważył dyrektor wydziału bezpieczeństwa w krakowskim Urzędzie Miasta. Według niego sytuacja na rzece Serafie w krakowskim Prokocimiu - w nocy było tu najgorzej - ustabilizowała się. Urzędnik poinformował, że w rejonie Bieżanowa pracują pompy z magazynów miejskich i wojewódzkiego, a także sprzęt strażacki. Zaczynamy pozytywnie patrzeć na to, co nas czeka - ocenił Klimek.

Z kolei Małgorzata Maczuga z biura prognoz hydrologicznych w Krakowie podała, że kulminacja fali powodziowej przechodzi właśnie przez Kraków i w ciągu dnia będzie się przemieszczała w dół rzeki. "Prognozujemy tam przekroczenie stanów alarmowych, woda na dopływach Wisły opada, choć mogą być gdzieniegdzie wzrosty, bo prognozujemy dziś opady lokalnie do 20 mm deszczu, ale nie będą już bardzo gwałtowne wzrosty i nie powinno to spowodować większych utrudnień" - powiedziała.

Jak poinformowała Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa, od piątku w mieście w akcję przeciwpowodziową było zaangażowanych 250 osób, w tym m.in. strażacy, żołnierze, policjanci, harcerze i mieszkańcy. Wydano około 60 tys. worków z piaskiem.

Według stanu z godz. 6.50 na posterunku wodowskazowym Kraków Bielany stan Wisły wynosił 580 cm. Według prognoz modelu hydrodynamicznego do godz. 7.00 miał wzrosnąć do 589 cm, a następnie opadać.

Na rzekach, potokach i ciekach wodnych w Krakowie obserwuje się stabilizację poziomu wody z tendencją do obniżania - o godz. 6.00 było to na granicy strefy stanów średnich i wysokich i w strefie stanów wysokich (Rudawa, Wilga, Dłubnia, Sudół, Rozrywka, Serafa, Potok Kościelnicki, potok Urwisko),

Strażacy nadal pracują na ul. Półłanki, skrzyżowaniu z ul. Sucharskiego, Bieżanowskiej – utrudniony jest tam przejazd. Na ul. Czeczów 30 zakończyło się umacnianie nasypu i zabezpieczanie os. Złocień. W rejonie ul. Ludwisarzy/Zbrojarzy zakończono umacnianie wału rzeki Wilga. Na ul. Powstańców zabezpieczono nasyp kolejowy w rejonie Kraków-Batowice.

Trwa holowanie 20-metrowej kłody drzewa w rejonie Salwatora, w dalszym ciągu trwa także rozwożenie worków z piaskiem do zagrożonych posesji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!.

Dziś w Kościele: II Niedziela Adwentu,
uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 98,1-4; Rz 15,4-9; Łk 1,26-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -