12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: oblicza Boga szukajmy w drugim człowieku

Ocena: 0
1157

Podczas środowej Mszy św. w Domu św. Marty papież Franciszek nawiązał do swojej wizyty przed dokładnie siedmiu laty w obozie uchodźców na Lampedusie. - Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili - przypomniał słowa Jezusa.

Franciszek odniósł się do słów proroka Ozeasza (10, 1-12), który wskazał, że dobrobyt i bogactwo odwróciły serca Izraelitów od Pana i wypełniły je fałszem i niesprawiedliwością.

Chodzi o grzech, na który także i my, współcześni chrześcijanie, nie jesteśmy odporni. Kultura dobrobytu, która prowadzi nas do myślenia o sobie, sprawia, że stajemy się nieczuli na wołanie innych, żyjemy w mydlanych bańkach, które są piękne, ale są niczym, są iluzją, tym, co błahe, nietrwałe, co prowadzi do zobojętnienia na innych, wręcz do globalizacji zobojętnienia

- przestrzegł papież. Zaznaczył przy tym, że każdy człowiek nosi w sobie tęsknotę za osobistym spotkaniem z Panem, z Jego nieskończoną miłością i Jego mocą zbawczą. Doświadczyli tego między innymi Apostołowie, których Pan wybrał osobiście wzywając ich po imieniu. Zaapelował też, by szukać w kazym człowieku oblicza Boga, a każde spotkanie z drugim człowiekiem jest spotkaniem z Bogiem.

To osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem jest możliwe także i dla nas, uczniów trzeciego tysiąclecia. Przynaglani do szukania oblicza Pana, możemy je rozpoznać w twarzy biednych, chorych, opuszczonych i obcokrajowców, których Bóg stawia na naszej drodze. To spotkanie staje się także dla nas czasem łaski i zbawienia, wpisując nas w tę samą misję, jaka została powierzona Apostołom

- wskazał Ojciec Święty.

Przypominając swą podróż na Lampedusę Franciszek zaznaczył, że spotkanie z drugim jest także spotkaniem z Chrystusem, który puka do naszych serca głodny, spragniony, opuszczony i nagi...

"Wszystko, co uczyniliście..." i w tym, co dobre, i w tym, co złe. Ta przestroga dziś nabiera wyjątkowej aktualności. Musimy ją wziąć wszyscy do siebie, jako podstawowy punkt odniesienia, w naszym codziennym rachunku sumienia. Myślę o Libii, o obozach dla uchodźców, o nadużyciach i przemocy, których ofiarami są migranci, o drogach nadziei, o ocaleniach i o odrzuceniach. "Wszystko co uczyniliście..., Mnieście uczynili"

– podkreślił Ojciec Święty dodając, że "do dziś z Libii otrzymujemy informacje przefiltrowane, że jest tam wojna, czasami okrutna".

Ale nie wyobrażacie sobie piekła, które przeżywają w tych obozach migranci. A ci ludzie przybyli tam tylko z nadzieją, aby przepłynąć morze.

przekonywał.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter