21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek wystąpi z przesłaniem na 75-lecie ONZ

Ocena: 0
411

Z okazji 75-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych papież Franciszek wygłosi wideo-przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Według informacji z kręgów watykańskich oraz mediów papież będzie jedną z osobistości, które przemówią na uroczystościach 21 września. 75. Zgromadzenie Ogólne ONZ rozpoczęło się 14 września i potrwa do początku października.

Fot. pixabay.com/CCO

Jak sie spekuluje, papież będzie mówił o możliwości wykorzystania trwającej pandemii koronawirusa do przemyślenia na nowo międzynarodowej polityki gospodarczej i ochrony środowiska. Ojciec Święty będzie chciał wyjaśnić, w jaki sposób ewentualne reformy mogłyby przynieść korzyści ludzkości i środowisku naturalnemu. Tematy te są również przedmiotem nowej encykliki "Fratelli tutti", którą Franciszek podpisze w Asyżu 3 października.

Ponieważ na 2 października zaplanowane jest także spotkanie szefów państw i rządów z okazji Światowego Dnia Całkowitego Zniesienia Broni Jądrowej, Franciszek może również poruszyć te kwestie w swoim wystąpieniu na forum ONZ. Już kilkakrotnie wzywał do likwidacji wszelkiej broni jądrowej. Podczas wizyty w Hiroszimie w listopadzie 2019 roku stwierdził, że niemoralne jest nie tylko użycie broni atomowej lub grożenie jej użyciem, ale niemoralne jest już samo jej posiadanie.

Papież Franciszek przemawiał poprzednio na forum ONZ podczas wizyty w USA we wrześniu 2015. Wtedy apelował o większe wpływy w ONZ krajów będących na drodze rozwoju. Mówił też, że międzynarodowe organizacje finansowe mają obowiązek chronić słabsze kraje przed chronić kraje słabe przed „dławiącym podporządkowaniem przez systemy kredytowe”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter