19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fundacja grupy PKP pomaga nie tylko kolejarzom

Ocena: 4.5
2676

Realizują Państwo również przedsięwzięcia adresowane do dużych grup, a ich celem jest m.in. integracja podopiecznych. Proszę o tym opowiedzieć.

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy w Warszawie i we Wrocławiu projekt dla osób starszych „Nowoczesny senior – nauka i integracja”. W ramach organizowanych wówczas warsztatów i zajęć rekreacyjnych stworzyliśmy blisko tysiąc miejsc szkoleniowych – zarówno dla kolejarzy, jak i osób niezwiązanych z branżą. Dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 mogliśmy sobie pozwolić na działania o tak dużej skali. Z myślą o podtrzymaniu relacji, jakie zawiązały się między beneficjentami, zorganizowaliśmy przed świętami Bożego Narodzenia spotkanie integracyjne, które uświetnił występ chóru kolejowego. Natomiast w ubiegłym miesiącu przygotowaliśmy dla seniorów spotkanie z polską piosenką.

Innym przedsięwzięciem Fundacji Grupy PKP jest projekt na rzecz osób z niepełnosprawnością – „Widzialni. Pełnosprawni”. Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap działań – kampanię informacyjno-edukacyjną, w ramach której chcieliśmy oswoić temat niepełnosprawności, pokazując, że jest ona czymś normalnym. Podkreślamy, że nie należy bać się osób z niepełnosprawnością, a nasz uśmiech i dobra wola są często tym, czego oni najbardziej potrzebują. Swoje komunikaty zamieszczaliśmy w intranetach spółek Grupy PKP, na ekranach w pociągach i na dworcach. Nagłaśnialiśmy akcję w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz w mediach społecznościowych. Zorganizowaliśmy też happeningi edukacyjne na wybranych dworcach kolejowych. Obecnie wchodzimy w drugi etap projektu. W najbliższych tygodniach odbędzie się szkolenie dla kadry zarządzającej PKP S.A. Nasi menedżerowie będą uczyć się rekrutowania osób z niepełnosprawnością oraz tego, jak z nimi współpracować. Ostatni etap to jednocześnie cel całego przedsięwzięcia: zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawością w spółkach Grupy bądź wprowadzenie zatrudnienia takich osób tam, gdzie do tej pory nie było tej praktyki.

 

Fundacja wspiera branżę kolejową w ważnych sektorach, np. poprzez podnoszenie poziomu innowacyjności. Jak się to odbywa?

W ramach projektu „Edukacja kolejowa” spółki zgłaszają nam obszary, w których najbardziej potrzebne są innowacje, my zaś wspieramy wszelkie inicjatywy, które mogą się przyczyniać do rozwoju branży. Służymy radą i pomagamy koordynować różnorakie działania.

Do współpracy przy tworzeniu kampanii informacyjnej będziemy zapraszali wszystkie spółki. Nie ukrywam, że chcemy zainteresować tematem jak najwięcej młodych ludzi, aby zarazić ich koleją oraz pokazać, że jest to branża z ogromnym potencjałem. Najbliższy konkurs przygotowaliśmy z myślą o uczniach szkół średnich i studentach kierunków kolejowych. Jego przedmiotem będzie właśnie innowacyjność. Liczymy na to, że pojawią się pomysły, które będziemy mogli wdrożyć.

 

Jak można wesprzeć działania fundacji?

Jesteśmy otwarci na wszelkie sygnały o tym, komu potrzebna jest pomoc oraz które obszary w branży kolejowej można jeszcze usprawnić. To właśnie dzięki oddolnym inicjatywom tak wiele udało nam się już dokonać. Oczywiście, można też wspierać finansowo nasze akcje czy angażować się w wolontariat.

 

Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni i Pani osobiście?

Praca w Fundacji daje mi ogromną satysfakcję. Jestem dumna z pracowników, którzy dają z siebie więcej, niż powinni. Nie jest to praca od godz. 8 do 16; trzeba tu zostawić kawałek serca. Ale taka praca daje prawdziwą radość. Przyznam, że bardzo się wzruszyłam, gdy otrzymałam laurkę od dziewięciolatki, która dzięki środkom wypłaconym przez Fundację mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Innym razem wyrazem wdzięczności był chleb domowego wypieku. To są piękne momenty.

Niewątpliwie miłym wyróżnieniem jest dla nas nagroda Media Kreator, którą otrzymaliśmy pod koniec września br. na 12. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO właśnie za działalność charytatywną.

 

Proszę zdradzić plany Fundacji na najbliższe miesiące.

Jesteśmy na etapie przygotowywania programu na przyszły rok. Wyzwań i ambitnych planów jest sporo. Na pewno będziemy chcieli kontynuować te działania, które już prowadzimy. Dużo do zrobienia jest jeszcze w związku z projektem dla osób z niepełnosprawnością. Liczymy na to, że uda nam się podpisać umowę z PEFRON-em i otrzymać dofinansowanie, dzięki któremu dotrzemy do większej liczby beneficjentów.

Tekst powstał we współpracy z Grupą PKP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter