25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdańsk: obchody 44. rocznicy Grudnia `70

Ocena: 0
1617
W bazylice pw. św. Brygidy 16 grudnia odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji ofiar wydarzeń grudniowych. Eucharystii przewodniczył ks. dr Sławomir Decowski, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.
20141216 22:58
jah / Gdańsk (KAI), mz
fot. PAP/Adam Warżawa
 
W uroczystości wzięli udział stoczniowcy – uczestnicy Grudnia ’70 oraz rodziny zamordowanych robotników.

– "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". To przesłanie brzmi szczególnie w bazylice św. Brygidy – świątyni, w której narodził się duch Solidarności – podkreślił w homilii ks. Decowski.

– Prawie pół wieku mięło od tragicznych i bolesnych wydarzeń z 1970 roku, a mimo to, nie zostały one wyjaśnione i osądzone. Jednak Bóg, który jest ojcem miłosierdzia wzywa nas do przebaczenia w każdej sytuacji – kontynuował duchowny. – Natomiast inną sprawą jest kwestia pojednania. Aby ono mogło nastąpić musi być przyznanie się do winy i prośba o wybaczenie. Tego aktu skruchy niestety wciąż brakuje – dodał.

– Chcemy dzielić dziś ból rodzin, które w grudniu 1970 roku straciły swoich najbliższych. Śmierć waszych synów i braci miała i wciąż ma dla nas ogromne znaczenie i głęboki sens – zakończył ks. Decowski.

Po Mszy świętej wierni przemaszerowali pod pomnik Poległych Stoczniowców, przed którym wzięli udział w Apelu Poległych. Następnie odmówiona została modlitwa, po której nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Hołd zamordowanym robotnikom oddali m.in. dr Łukasz Kamiński, prezes Instytut Pamięci Narodowej, dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej "Solidarności" oraz Andrzej Jaworski, poseł PiS.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku protestujący podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter