26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie Polska ślub brała

Ocena: 0
2415

Kiedy Polacy w całym kraju cieszyli się niepodległością od ponad roku, Pomorze wciąż na nią czekało. A na Pomorze – cała Polska.

Pucki port to symboliczne miejsce upamiętnienia zaślubin Polski z morzem; fot. Monika Odrobińska

Przyłączenie Pomorza do Polski było postulatem wszystkich polityków, którzy mówili o niepodległości. Potrzeba było jednak traktatu wersalskiego, by doszło do skutku. Plan miało wdrażać dowództwo Frontu Pomorskiego powołane przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. Na jego czele stanął gen. Józef Haller, który w kwietniu 1919 r. przyprowadził do Polski swoją Błękitną Armię – stutysięczną i świetnie uzbrojoną.

 

Dwa pierścienie

– Był rzeczywistym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych, więc obawiano się, że będzie konkurował z Piłsudskim – mówi Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej. – On jednak znał swoje miejsce w hierarchii i obyło się bez konfliktu, na który liczyli nasi wrogowie.

Jesienią 1919 r. gen. Haller przekroczył granicę prusko-polską. Na główną bazę wybrał Toruń, do którego przybył w styczniu 1920 r. i stamtąd, miasto po mieście, wioska po wiosce, odbijał ziemie z rąk niemieckich – bez większych oporów zresztą. Zgodnie z harmonogramem, 10 lutego 1920 r. gen. Haller wraz z delegacją rządową, m.in. ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim, przybyli na dworzec kolejowy w Pucku.

Wcześniej zatrzymali się w Gdańsku, gdzie generał spotkał się z Polakami. W ich imieniu dr Józef Wybicki z Będomina, prawnuk twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, ofiarował mu dwa platynowe pierścienie ufundowane przez miejscowe polskie rodziny. W Pucku na przystrojonym polskimi flagami peronie czekali żołnierze ze sztandarami, orkiestry, delegacje miast, mieszkańcy okolicznych wiosek. Generał dosiadł konia i ruszył w otoczeniu szwadronu kawalerii. Delegacja rządowa do portu dotarła samochodem. Mieszkańcy brnęli w błocie i pod parasolami, bo tego dnia nastała odwilż.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Pan moim światłem  i zbawieniem moim
Dziś w Kościele: niedziela, III tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 8, 23b–9, 3; Ps 27 (26),1bcde. 4. 13-14; 1 Kor 1,10-13.17; Mt 4, 12-17
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -