29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie Polska ślub brała

Ocena: 0
3189

Kiedy Polacy w całym kraju cieszyli się niepodległością od ponad roku, Pomorze wciąż na nią czekało. A na Pomorze – cała Polska.

Pucki port to symboliczne miejsce upamiętnienia zaślubin Polski z morzem; fot. Monika Odrobińska

Przyłączenie Pomorza do Polski było postulatem wszystkich polityków, którzy mówili o niepodległości. Potrzeba było jednak traktatu wersalskiego, by doszło do skutku. Plan miało wdrażać dowództwo Frontu Pomorskiego powołane przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. Na jego czele stanął gen. Józef Haller, który w kwietniu 1919 r. przyprowadził do Polski swoją Błękitną Armię – stutysięczną i świetnie uzbrojoną.

 

Dwa pierścienie

– Był rzeczywistym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych, więc obawiano się, że będzie konkurował z Piłsudskim – mówi Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej. – On jednak znał swoje miejsce w hierarchii i obyło się bez konfliktu, na który liczyli nasi wrogowie.

Jesienią 1919 r. gen. Haller przekroczył granicę prusko-polską. Na główną bazę wybrał Toruń, do którego przybył w styczniu 1920 r. i stamtąd, miasto po mieście, wioska po wiosce, odbijał ziemie z rąk niemieckich – bez większych oporów zresztą. Zgodnie z harmonogramem, 10 lutego 1920 r. gen. Haller wraz z delegacją rządową, m.in. ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim, przybyli na dworzec kolejowy w Pucku.

Wcześniej zatrzymali się w Gdańsku, gdzie generał spotkał się z Polakami. W ich imieniu dr Józef Wybicki z Będomina, prawnuk twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, ofiarował mu dwa platynowe pierścienie ufundowane przez miejscowe polskie rodziny. W Pucku na przystrojonym polskimi flagami peronie czekali żołnierze ze sztandarami, orkiestry, delegacje miast, mieszkańcy okolicznych wiosek. Generał dosiadł konia i ruszył w otoczeniu szwadronu kawalerii. Delegacja rządowa do portu dotarła samochodem. Mieszkańcy brnęli w błocie i pod parasolami, bo tego dnia nastała odwilż.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter