19 maja
niedziela
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie słychać język polski

Ocena: 3.23333
1142

– Od Polaków na Wschodzie możemy uczyć się i patriotyzmu, i wiary – mówi minister Adam Kwiatkowski.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Z ministrem Adamem Kwiatkowskim, odpowiedzialnym w Kancelarii Prezydenta RP za kontakty z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą, rozmawia Monika Odrobińska

 

Czego potrzebują Polacy na Wschodzie?

Przede wszystkim kontaktu z Polską. Są dumni, że potrafi li zachować polskość i że ich dzieci i wnuki mówią w języku ojczystym. Oni czują się Polakami i są nam wdzięczni za pamięć o nich. Wielu z nich żyje jednak w trudnych warunkach i czeka na wsparcie: na pomoce naukowe i dydaktyczne, na zabawki, na książki, ale także na pomoc egzystencjalną, taką jak żywność, odzież, koce czy pościel. To wszystko znajduje się w konwojach pomocowych, które do nich dzięki zaangażowaniu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy wieziemy.

Najbardziej potrzebującym zawozimy konkretne rzeczy, których potrzebują, by móc godnie żyć, np. wózek inwalidzki czy piecyk grzewczy, sprzęt AGD, jak pralka czy lodówka. Dzieciom chcemy pomagać w nauce i zabawie, a ich rodzicom i dziadkom w rozwiązaniu codziennych życiowych problemów.

Pomagamy też polskim towarzystwom, stowarzyszeniom, instytutom i szkołom, które kultywują i animują polskość. Chcemy, by Polacy działający w polskich organizacjach wiedzieli, że to, co robią dla podtrzymywania polskości na tamtych terenach, jest potrzebne i ma sens.

Jaka polityka jest najbardziej potrzebna: umacniać tam polskość, kulturę i edukację czy zabiegać o kontakty gospodarcze, które wspierałyby polską przedsiębiorczość? A może najlepiej byłoby tych ludzi ściągnąć do Polski?

Z powrotami sprawa jest trudniejsza. Starsi, którzy się tam urodzili i tam przeżyli najtrudniejszy czas w swoim życiu, często nie chcą się już przenosić. Natomiast praktycznie w każdej szkole, jeśli nie wszyscy, to przynajmniej większość uczniów uczących się języka polskiego pragnęłaby móc kontynuować naukę w Polsce. To tu upatrują oni szansę na lepsze życie. To w Polsce chcą w przyszłości mieszkać i pracować. Ale musimy mieć też świadomość, że jeśli z polskich miejsc na Wschodzie będą wyjeżdżać kolejne pokolenia młodych Polaków, to polskość tam wkrótce zaniknie.

Podczas wyjazdów na Wschód wspieramy firmy z polskim kapitałem, jak dla przykładu: Moldova Zahăr – czyli „spółka córka” Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Mołdawii, czy firma produkująca przetwory mięsne IncoFood w Berdyczowie na Ukrainie. To ważne, by nasi rodacy w swoich działaniach mogli liczyć na ich wsparcie.

Skupiska wiary katolickiej pokrywają się na Wschodzie z granicami skupisk Polaków. W jakim stopniu religia pomogła zachować polskość?

Najczęściej to wokół Kościoła skupiali się i nadal skupiają się Polacy, i to najczęściej wiara pomagała im zachować polskość i przetrwać straszne sowieckie czasy. W domach, które tam odwiedzamy, słyszymy ich rodzinne, najczęściej dramatyczne historie. Opowiadają o nich jednak pogodnie i za wszystko dziękują Bogu. W ich domach wiszą święte obrazy, znajdziemy tam książeczki do nabożeństwa (zdarza się, że pisane odręcznie) czy polskie gazety katolickie. To są ich rodzinne, domowe relikwie. One wyznaczają ich tożsamość. Od Polaków mieszkających na Wschodzie możemy – a powiem więcej: powinniśmy – uczyć się i patriotyzmu, i wiary.

Podsumowując poprzednią turę Akcji Pomocowej dla Polaków na Wschodzie prezydent Andrzej Duda powiedział, że te dary to nie pomoc, ale wyraz wdzięczności. Co im zawdzięczamy?

Pan Prezydent Andrzej Duda mówi o wdzięczności dlatego, że nasi rodacy ze Wschodu nie tylko nie odcięli się od swoich korzeni, ale kultywują i animują tam polskość. Są dumni z tego, że są Polakami. Tym, co często uderza w pierwszym kontakcie, jest język, jakim się posługują – to polszczyzna z czasów, w których urwały się więzy ich przodków z Polską. Oni wszyscy cały czas Polskę kochają. Pamiętam panią unieruchomioną wskutek choroby Heinego-Medina. Wspominała ojca – poetę, który, gdziekolwiek mieszkał, okna musiał mieć „na zachód, na Polskę”. I ona podobnie, choć nigdy w Polsce nie była.

Dlaczego tak ważne jest podtrzymywanie relacji z Polakami na Wschodzie?

Ci ludzie doznali w życiu wielu cierpień. Przeżywają ogromną tęsknotę za Polską, która została ich przodkom gwałtem odebrana. A mimo to, mimo terroru i bestialstwa, przez które przechodzili, oni i ich bliscy nie chcieli się jej wyrzec, nosili i noszą ją w sercu, kochają i traktują jak to najważniejsze miejsce na świecie.

Wiele miejsc, które odwiedzamy, określanych jest jako „koniec świata”. Zdarza się, że jesteśmy pierwszą oficjalną delegacją, jaka tam dociera. Tak było np. we wsi Oleszkowce na Podolu – małej polskiej osadzie, zamieszkanej obecnie przez ok. 200 osób. Prawie 100 proc. mieszkańców to Polacy, zachowujący do dzisiaj polską gwarę i nią się posługujący na co dzień. Zostali tam nieliczni, którzy z poświęceniem przechowują polskość, choć wielkich perspektyw do życia w tej wsi nie ma. Musimy to doceniać, musimy ich wspierać.

Jesteśmy jednym narodem, a powinnością tych, którym powiodło się lepiej, jest pomagać rodakom, którzy znaleźli się w gorszej sytuacji. Wspaniałe i godne podkreślenia w Akcji Pomocowej dla Polaków na Wschodzie organizowanej pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy jest to, że zainicjowali ją młodzi Polacy ze Stanów Zjednoczonych, a włączyli się darczyńcy z Polski i krajów Europy Zachodniej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

" Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. "

Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkanocna
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,21b-27 ; Ps 145,8-13 ; Ap 21,1-5a ; J 13,31-33a. 34-35.
+ komentarz Tygodnika Idziemy do czytań
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -