16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

GIGO

Ocena: 4.8
973

Dziś z podejrzliwością patrzy się na prawdę wyjaśniającą całość życia indywidualnego i społecznego.

fot. pexels.com

Podejmowanie decyzji na podstawie błędnych danych nieuchronnie prowadzi do niepowodzenia. Kiedyś w obszarze informacyjnym nazywało się to zasadą GIGO (Garbage In, Garbage Out – śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu). Nawet gdy program lub procedura przetwarzania są poprawne, wyniki przetwarzania błędnych danych będą błędne. Maksyma ta cieszyła się szczególną popularnością dawniej, kiedy oprogramowanie nie było jeszcze wystarczająco odporne na błędy użytkowników, zanim zostało wyposażone w procedury weryfikacji danych wejściowych. O zasadzie GIGO pamiętać trzeba w przypadku stosowania narzędzi niezabezpieczonych przed śmieciowymi danymi.

Można się zastanowić, czy tej oczywistej zasady zdrowego myślenia nie powinno się stosować w innych obszarach. Dziś otrzymujemy nadmiar informacji, w większości legitymujących się jako naukowe. We współczesnej kulturze przyjmuje się jako wiarygodne stwierdzenie, że to, co związane z techniką, jest prawdziwe, bo funkcjonuje, a tym samym czyni życie wygodniejszym i łatwiejszym. W przypadku nauk humanistycznych coś funkcjonuje, jeżeli z tego można pisać doktoraty, są na to granty lub jest modne w gronie specjalistów z danej dziedziny. Przy obecnej dywersyfikacji nauk trudno, by ich wnioski, oderwane od własnego kontekstu, nie stawały się błędnym punktem wyjścia, jeżeli korzysta się z nich dla odpowiedzenia na szersze pytania. A takie pytania są nieuniknione: jak poprawnie i sensownie żyć? Na jakim fundamencie budować relacje społeczne?

Z podejrzliwością patrzy się na wielką prawdę, na prawdę wyjaśniającą całość życia indywidualnego i społecznego. Pozostaje zatem jedynie relatywizm, w którym człowieka nie interesuje już pytanie o prawdę wszystkiego, będące w gruncie rzeczy także pytaniem o Boga. W tej perspektywie jest logiczne, że chce się usunąć powiązanie religii z prawdą, ponieważ związek ten byłby rzekomo u korzenia fanatyzmu, dążącego do zniszczenia człowieka niepodzielającego wiary.

Od fragmentarycznych prawd nie dojdziemy do spójnego poznania całości. Nie jest to kwestia poprawności procedury myślenia, ale apriorystyczne zamknięcie na refleksję metafizyczną. Takie pytanie o prawdę to kwestia pamięci, odnosi się do czegoś, co nas poprzedza, i w ten sposób potrafi nas zjednoczyć ponad naszym ograniczonym „ja”. Jest to pytanie o początek wszystkiego, w którego świetle można dostrzec cel, a tym samym także sens wspólnej drogi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter