18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głos nienarodzonych dzieci

Ocena: 0
998

Kiedyś dzwony biły na alarm, gdy wybuchł pożar lub działo się coś ważnego. Dziś ten dźwięk ma budzić sumienia.

fot. Archiwum Fundacji "Życiu tak"

Pomysł na niecodzienną inicjatywę zrodził się na początku 2020 r. – Przeczytałem informację, że na świecie 42 mln dzieci zostało zabitych w wyniku aborcji. Pomyślałem wtedy, że u wielu z nas taka informacja właściwie nie budzi żadnej reakcji. Czytamy o tym i nic z tym nie robimy, przechodzimy do porządku dziennego – opisuje Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa. – Dlatego postanowiłem zadziałać. Zaproponowałem w fundacji, by powstał dzwon, który będzie zwracał uwagę na kwestię aborcji, będzie symbolem upominania się o każde życie poczęte w łonie matki.

 


SZCZEGÓŁY MAJĄ ZNACZENIE

Ważący niemal tonę dzwon o średnicy 118 cm został odlany z brązu dokładnie 26 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w znanej ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Otrzymał wyjątkowe imię „Głos Nienarodzonych”.

– Ten dzwon nie tylko uderza na alarm i mówi ludzkości, że nie wolno zabijać, ale jego szata także niesie konkretne przesłanie – podkreśla Bogdan Romaniuk. Na jednej płaszczyźnie widnieje nazwa dzwonu, kolejna przedstawia odlew USG poczętego dziecka, które chronią cherubini, oraz słowa z Księgi proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię i poświęciłem cię”. Na następnej płaszczyźnie widzimy dwie kamienne tablice. Na jednej z nich piąte przykazanie Boże: „Nie będziesz zabijał”, a na drugiej słowa Pana Jezusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo” (Mt 5, 17). Całość wieńczą słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wielkiego obrońcy życia poczętego, który mówił, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Całość kompozycji zamyka ornament w kształcie dwóch kodów DNA – symbol kodów genetycznych matki i ojca.

– Poprzez umieszczone słowa i symbole chcieliśmy pokazać, że każde poczęcie łączy się z Bożą ingerencją. Dlatego życie pozostaje nienaruszalne, prawo do życia jest niezbywalne, a piąte przykazanie Boże jest nadal aktualne – wyjaśnia Bogdan Romaniuk.

 


Z WATYKANU NA ŚWIAT

Pierwszego symbolicznego uderzenia dokonał papież Franciszek podczas audiencji generalnej 23 września 2020 r. Udało się to dzięki pomocy ks. bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, który wraz z przedstawicielami Fundacji „Życiu Tak” zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o błogosławieństwo. – Za chwilę pobłogosławię dzwon noszący imię „Głos Nienarodzonych”, wykonany przez Fundację „Życiu Tak”. Będzie on towarzyszył wydarzeniom mającym na celu przypominanie o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy Dawca życia, błogosławi Wam i Waszym rodzinom – tymi słowami Ojciec Święty zwrócił się do Polaków w pozdrowieniu przed błogosławieństwem.

Na co dzień dzwon stacjonuje w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, co też zostało uzgodnione z biskupem rzeszowskim. Z tego miejsca będzie wyruszać w kolejne. Do tej pory wybrzmiał już na warszawskim Żoliborzu, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na dzień przed ogłoszeniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na temat przesłanki eugenicznej. Z kolei 8 grudnia jego głos usłyszeli pielgrzymi na Jasnej Górze. – Już widzimy pierwsze owoce tej działalności. Mamy już stałe zaproszenie, by zawsze 8 grudnia być na Jasnej Górze. Będziemy u Matki Bożej przypominać, że każde życie jest najważniejsze. Byliśmy też 12 grudnia w Gończycach podczas pochówku 640 dzieci nienarodzonych i ofiar aborcji – opowiada pomysłodawca dzwonu.

Uczestnictwo w marszach i inicjatywach za życiem to jeden z głównych celów, który stawiają sobie przedstawiciele Fundacji „Życiu Tak”. W przyszłym roku dzwon na pewno odwiedzi sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Trwają także rozmowy z organizatorami, by pojawił się na największym Marszu za Życiem w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Istnieje również możliwość, by dzwon pojawił się w poszczególnych parafiach w niedzielę lub święto, wystarczy skontaktować się z fundacją przez e-mail na adres: fundacjazyciutak@gmail.com. W tym dniu parafianie będą mogli wysłuchać homilii poświęconej świętości i ochronie życia poczętego. Po każdej Mszy św. każdy z wiernych będzie mógł symbolicznie uderzyć w dzwon, a przez to wpisać się w ochronę życia.

 


ZADUMA I POWAGA

Jak zaznacza Bogdan Romaniuk, dzwon budzi zainteresowanie swoim wyglądem i wiele osób uwiecznia go na zdjęciach, a także prowokuje do osobistej refleksji. Symboliczny dźwięk często wywołuje powagę i zadumę na twarzy osoby, która zdecydowała się w niego uderzyć.

– Ten dzwon przemawia w imieniu tych, którym zabrano głos poprzez aborcję. Niesie za sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać ani się wypowiedzieć. Dlatego już samo imię dzwonu przypomina, upomina, budzi sumienia i mówi w imieniu nienarodzonych – wyjaśnia wiceprezes Fundacji „Życiu Tak”.

Fundacja „Życiu Tak” powstała w 2019 r. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona i promocja zdrowia, a szczególnie ochrona życia i jego godności od poczęcia do naturalnej śmierci. Prezesem fundacji jest prof. Bogdan Chazan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter