3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gniezno: warsztaty o małżeństwie i roli kultury

Ocena: 0
816

Małżeństwo jako dobro społeczne i rola kultury w kształtowaniu się wspólnoty – to niektóre tematy dzisiejszych warsztatów towarzyszących X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu.

2016-03-12 22:54
Gniezno / am, tk (KAI), mz

Uczestnicy warsztatów "Małżeństwo czy wolne związki?" zastanawiali się, co można zrobić na poziomie lokalnym i ogólnym, żeby umacniać przekonanie o wartości małżeństwa.

Spotkanie prowadził Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty, ojciec czworga dzieci. Jak przyznał, "choć wiele można zrobić, uczestnicy spotkania doszli do przekonania, że najpierw trzeba sobie uświadomić, do kogo chcemy mówić i z kim współpracować, jacy są ci ludzie".

– Co np. młodzi Polacy myślą o małżeństwie, a co o luźnych związkach, gdzie widzą deficyty, czy jakoś to różnicują, co jest im bliższe, gdzie widzą ograniczenia? Kiedy już będziemy wiedzieli, gdzie jesteśmy, w jakim otoczeniu, jacy są jeszcze "aktorzy na tej scenie", będziemy mogli pomyśleć o modelowych działaniach.

Przyczyn dewaluacji myślenia o małżeństwie, jak przyznał Woliński, jest wiele. Przywołując wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Mamy i Taty powiedział, że mówiąc o tym, co o małżeństwie myślą Polacy, można wyróżnić cztery grupy.

Pierwsza, dość liczna kategoria – 25 proc., to tzw. konserwatywni, przekonani o wartości małżeństwa, którzy nie widzą jego deficytów. Następna grupa, 19 proc., to tzw. pragmatyczni, którzy nie widzą różnic między małżeństwem a wolnym związkiem. Trzecia grupa, także licząca ok. 19 proc. to tzw. liberalni, którzy uważają, że człowiek może być tak samo szczęśliwy w małżeństwie jak i poza nim. Stosunkowo dużo, wbrew nazwie, wiąże ich z konserwatywnymi – np. duża otwartość na posiadanie dzieci. Czwarta grupa, najliczniejsza – ok. 30 proc., to tzw. sfrustrowani, którzy uważają, że ani małżeństwa ani luźne związki nie są czymś atrakcyjnym, a człowiek wiążąc się z drugą osobą traci wolność i nabywa zobowiązania. Jest to grupa, w której dominują mężczyźni i stosunkowo młodzi ludzie.

Woliński podkreślił, że uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że chcą umacniać przekonanie, że małżeństwo ma dzisiaj sens, a trwanie takiego związku jest dobrem społecznym.

Podczas warsztatów „Kultura: wolność, odpowiedzialność, rozwój” Marek Sztark, animator kultury i rozwoju lokalnego chciał ukazać uczestnikom spotkania, w jaki sposób kultura może mieć wpływ na kształtowanie się wspólnoty. – W oparciu o własne doświadczenia i przykłady staraliśmy się pokazać w jaki sposób można rozwiązać nierozwiązywalne, jak by się wydawało wcześniej, problemy małych społeczności lokalnych i likwidować bariery, które wstrzymują rozwój małych miejscowości, czy osiedli przy użyciu sztuki i kultury. Chcemy pokazać w jaki sposób można animować kulturą – powiedział Sztark.

– Ideą warsztatów podczas tego Zjazdu Gnieźnieńskiego jest przejście od ogólnych zasad do konkretnych zastosowań, dlatego podczas tego warsztatu chcemy mówić o kulturze jako mikroprojekcie, który może wytwarzać więzi społeczne – powiedział ekspert panelu poświęconego kulturze ks. Andrzej Draguła.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób kultura może tworzyć społeczeństwo obywatelskie i w nie ingerować, żeby wytworzyć wartości dodane, takie jak odpowiedzialność.

X Zjazd Gnieźnieński odbywa się od 11 do 13 marca pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. W tegorocznym wydarzeniu, które otworzył prezydent Andrzej Duda, bierze udział 60 prelegentów z 10 krajów.

W spotkaniu uczestniczą ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów. Do Gniezna przyjechali goście z Czech, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Francji, Szwajcarii oraz Włoch.

Obecni są m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, kardynałowie Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, Nuncjusz Apostolski w Polsce, zwierzchnik Kościoła i Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk z Ukrainy.

Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Uczestniczą w nim przedstawiciele dziewięciu Kościołów chrześcijańskich, także przedstawiciele Żydów i Muzułmanów.

Trzydniowy międzynarodowy kongres jest pierwszym z ważnych wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter