30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gratyfikacja natychmiast

Ocena: 5
2479

Żeby było łatwo i przyjemnie – w świecie zwierząt to się sprawdza

Kim jest prokrastynator? To ktoś – twierdzi Tim Urban, jeden z najpopularniejszych blogerów świata – kto wszystko zostawia na później. Mózg prokrastynatora – uważa Tim – różni się od mózgu innych ludzi. Oba mózgi mają „racjonalnego decydenta”, ale mózg prokrastynatora ma też „małpę natychmiastowej gratyfikacji”. W praktyce racjonalny decydent podejmuje rozsądną decyzję, żeby wydajnie popracować, ale małpie natychmiastowej gratyfikacji plan się nie podoba, więc przejmuje ster i mówi: „Obejrzyjmy ostatnie bramki Roberta, potem przejdziemy się do lodówki, żeby sprawdzić, czy nic się w niej nie zmieniło, następnie oddamy się filmom na YouTube’ie…”

Tim Urban zauważa, że małpa natychmiastowej gratyfikacji nie jest sternikiem, interesuje się wyłącznie chwilą obecną. Nie ma pamięci przeszłości ani wiedzy na temat przyszłości. Szuka tylko dwóch rzeczy: żeby było łatwo i przyjemnie. W świecie zwierząt to się sprawdza. Na przykład pies spędza życie na rzeczach łatwych i przyjemnych i odnosi wielki sukces!

Skoro człowiek nie jest zwierzęciem, w mózgu ma racjonalnego decydenta. Dzięki niemu człowiek potrafi wizualizować przyszłość, zobaczyć pełny obraz, zaplanować. Czasami trzeba robić rzeczy łatwe i przyjemne, np. jeść kolację, iść spać, cieszyć się zasłużonym czasem wolnym. Te rzeczy mogą się pokrywać ze sprawami sensownymi. Kiedy indziej o wiele sensowniej jest podjąć coś trudnego i mniej przyjemnego. Wtedy mamy konflikt. Dla prokrastynatora ten konflikt za każdym razem kończy się podobnie, i w ten sposób prokrastynator ląduje na długo w strefie spraw łatwych i przyjemnych – Tim Urban nazywa ją „mrocznym placem zabaw” – całkowicie poza „strefą sensu”.

Prokrastynator ma jednak „anioła stróża”, czuwającego w najgorszych momentach. Ten ktoś to „potwór paniki”, który przez większość czasu jest uśpiony. Budzi się znienacka, gdy zbliża się termin lub grozi publiczne upokorzenie, katastrofa zawodowa czy inne straszne konsekwencje. Tylko jego boi się małpa natychmiastowej gratyfikacji. Problem pojawia się w sytuacjach bez terminu. Potwór paniki wtedy się nie pokazuje. Długofalowa prokrastynacja sprawia, że cierpiące na nią osoby czują się jak widz we własnym życiu.

Dokonana przez Tima Urbana humorystyczna analiza mechanizmu odkładania spraw trudniejszych wspaniale opisuje słabości każdego człowieka i konieczność pracy nad sobą, jeżeli chce się czegoś dokonać w życiu. Temat to obecny w Ewangelii i w życiu każdego świętego. Na przykład św. Ignacy z Loyoli doradza, by działać przeciw sobie (łac. agere contra,), aby zdobyć więcej wolności od ograniczeń i słabości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter