27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

16-letnia aktywistka klimatyczna

Ocena: 0
631

Ma dopiero 16 lat, a jej społeczna działalność została zauważona na arenie międzynarodowej. Podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób, a za swoją aktywność na rzecz ekologii otrzymała tegoroczną międzynarodową Pokojową Nagrodę Dzieci. Kim jest Greta Thunberg?

PAP/EPA/ALBA VIGARAY

Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, a jej rodzicami są śpiewaczka operowa Malena Ernman i aktor Svante Thunberg. Zdiagnozowano u niej zespół Aspergera, czyli łagodniejszą formę autyzmu dziecięcego.

Mam Aspergera. To oznacza, że czasami jestem trochę inna, odbiegam od przyjętych norm. Jednak, biorąc pod uwagę okoliczności, dla mnie bycie innym oznacza supermoc

– napisała dziewczynka na Twitterze i Instagramie.

Za tę chorobę i to, jaki przez nią ma wygląd, dziewczynka była wielokrotnie atakowana w mediach społecznościowych. Ona jednak swoją inność postanowiła wykorzystać, jak zaletę, organizując w ubiegłym roku protest przed szwedzkim parlamentem w celu zwrócenia uwagi innych na problem zmian klimatycznych.

Jej historię zaczęły opisywać światowe media, a w ślad za nią do strajku włączali się inni młodzi ludzie, m.in. w Australii. Rozgłos przyniosły jej wystąpienia w TEDxStockholm i na szczycie klimatycznym COP24 organizowanym w Katowicach. W grudniu 2018 amerykański tygodnik „Time” umieścił ją na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie.

Podczas poświęconemu klimatowi szczytu ONZ w Nowym Jorku pod koniec września 2019 r. szwedzka aktywistka skrytykowała światowych przywódców. Nastolatka podkreśliła, że przez lata zaniedbywali oni ochronę Ziemi.

25 września Greta Thunberg otrzymała „alternatywnego Nobla” za to, że jej polityczny apel o pilne podjęcie kroków na rzecz ochrony klimatu spotkał się z uwagą całego świata - poinformowano w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia. Podkreślono, że dziewczynka jest „głosem pokolenia, które będzie musiało ponosić konsekwencje politycznej porażki w zwalczaniu zmian klimatycznych”.

7 października organizacja KidsRights poinformowała o kolejnej nagrodzie dla Grety Thunberg - Pokojowej Nagrodzie Dzieci.  Patron Nagrody, laureat pokojowego Nobla Desmond Tutu, nazwał młodą laureatkę „prawdziwie zmieniającą” oblicze Ziemi, która w niezwykle wyrazisty sposób udowodniła, że „dzieci mogą poruszyć świat”.

++++++

Hołdowana przez ekologów, Greta Thunberg wyrasta dzis na najsłynniejszą aktywistkę klimatyczną świata. Nie wiadomo jednak do końca, kto jej akcjom patronuje, kto je inspiruje i finansuje. Wiadomo, że niemal nie odstępuje jej niemiecka aktywistka na rzecz ochrony klimatu Luisa-Marie Neubauer, w Niemczech członkini skrajnie lewicowej partii Sojuszu 90 i Zielonych oraz lewicowej organizacji „ONE” zajmującej się prowadzeniem różnych spektakularnych kampanii ekologicznych. Wiadomo też, że przedsięwzięcia Greta Thunberg nie są do końca przemyślane gdy chodzi o rzeczywistą ochronę klimatu. Dla przykładu: na wspomniany szczyt ONZ w Nowym Jorku przypłynęła po 15-dniowym rejsie wraz ze swoim ojcem z brytyjskiego Plymouth na pokładzie ekologicznego jachtu Malizia II - jako część manifestu, by nie zatruwać środowiska podróżą samolotem. Tymczasem - jak donosiły media - rzecznik kapitana prowadzącego jacht Grety, zawodowego żeglarza Borisa Hermanna, poinformował, że łódź z powrotem do Europy sprowadziła pięcioosobowa załoga, która do Nowego Jorku w tym celu przyleciała samolotem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter