11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grupa amerykańskich biskupów wspiera młodzież LGBT

Ocena: 0
533

Grupa amerykańskich biskupów katolickich, w tym kardynał i arcybiskup, podpisali oświadczenie, w którym wsparli młodzież LGBT, przypominając, że Bóg ich „stworzył”, „kocha” i jest „po ich stronie”.

Fot. pixabay.com/CCO

Duchowni, wśród których jest m.in. kardynał Joseph Tobin z Newark i metropolita Santa Fe abp John Wester, przypomnieli w dokumencie, że „Jezus Chrystus nauczał miłości, miłosierdzia i otwartości wobec wszystkich ludzi, zwłaszcza tych, którzy czuli się prześladowani lub marginalizowani w jakikolwiek sposób”.

Jednocześnie biskupi zwrócili uwagę, że Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, iż osoby LGBT należy traktować z „szacunkiem, współczuciem i wrażliwością”. Inicjatorem oświadczenia jest Fundacja Tyler Clementi, organizacja, która walczy z nękaniem przedstawicieli mniejszości seksualnej w szkołach, miejscach pracy i wspólnotach wyznaniowych.

Wszyscy ludzie dobrej woli powinni pomagać, wspierać i bronić młodzieży LGBT; u których wskaźnik samobójstw jest znacznie wyższy niż u ich heteroseksualnych odpowiedników; bezdomnych z powodu rodzin, które ich odrzucają; odrzuconych, zastraszanych i nękanych; i którzy w alarmującym tempie stają się celem aktów przemocy

– można przeczytać w deklaracji, mającej być wyrazem solidarności z młodymi homoseksualnymi ofiarami przemocy, zastraszania lub nękania.

Arcybiskup Wester powiedział w rozmowie z portalem „America”, że podpisał oświadczenie, gdyż chciał, aby młodzi ludzie zrozumieli, że w oczach Boga mają wartość i są dziećmi Boga. Zdaniem hierarchy, który był kiedyś nauczycielem szkoły średniej, młodzi ludzie o odmiennej orientacji seksualnej mogą czasami niewłaściwie interpretować nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i błędnie sądzić, iż „w pewien sposób nie mają dostępu do miłości Boga”.

Kościół katolicki naucza, że homoseksualizm jest „obiektywnie nieuporządkowaną” skłonnością i potępia akty seksualne między ludźmi tej samej płci jako grzeszne. Jednocześnie wzywa do szacunku wobec ludzi odczuwających pociąg do przedstawicieli tej samej płci.

Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji

– uczy Katechizm.

Wśród innych biskupów, którzy podpisali oświadczanie, jest John Stowe z Lexington. Duchowny ten nie po raz pierwszy udziela publicznego wsparcia społeczności LGBT. Razem z abp. Westerem wystąpili w filmie zainicjowanym przez jezuitę o. Jamesa Martina SJ na temat opieki duszpasterskiej dla mniejszości seksualnych.

Inni biskupi, dla których akcentowanie spraw LGBT w Kościele jest priorytetowe, to: Robert McElroy z San Diego, Steven Biegler z Cheyenne i Edward Weisenberger z Tucson. Pod dokumentem widnieją także podpisy emerytowanych biskupów pomocniczych: Thomasa Gumbletona z Detroit i Dennisa J. Maddena z Baltimore.

Czytaj także: Abp Jędraszewski: Ideologia LGBT jest zaprzeczeniem wizji, jaką miał Bóg

Komentarze o. Dariusza Kowalczyka SJ:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter