17 września
piątek
Franciszka, Roberta, Justyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: psychologowie przestrzegają przed ustawą o zmianie płci

Ocena: 4.73333
425

Hiszpańscy psychologowie krytycznie oceniają rządowy projekt ustawy dotyczący zmiany płci. W rozmowie z dziennikiem “El Independiente” wskazali oni, że ułatwianie procedur takich zmian przez osoby nieletnie będzie stanowiło zagrożenie dla najmłodszego pokolenia, sprzyjając powszechnym, a zarazem “nieodwracalnym zmianom ich ciała i psychiki”.

Fot. pixabay.com/CCO

Dokument ten, zatwierdzony przez rząd w czerwcu, zwany "ustawą trans", przewiduje możliwość zmiany płci na inną, niż biologiczna, jedynie na podstawie woli zainteresowanej osoby, bez konieczności poddania się terapii hormonalnej, konsultacji medycznej czy procedury sądowej. Dr Mariola Fernández z hiszpańskiego Stowarzyszenia Psychologii i Psychoterapii Feministycznej, zauważyła, że autorzy projektu w ogóle nie radzili się osób ze środowiska naukowego w tej sprawie.

Także inna psycholog Laura Redondo wskazała, że zatwierdzony przez centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza dokument jest subiektywny i nie opiera się na przesłankach naukowych, a także stanowi zagrożenie, gdyż pozwala już 12-latkom na zmianę swojego imienia na imię płci przeciwnej po rozpoczęciu procedury sądowej. "Jest to zbyt wcześnie. Dwunastolatkowie nie mają bowiem wystarczającej dojrzałości umysłowej, którą osiąga się zwykle w wieku 20 lat" – dodała Redondo.

Rządowy projekt prawa o zmianie płci komentowały już m.in. Hiszpańska Konferencja Biskupia Episkopatu Hiszpanii oraz liczne organizacje katolików świeckich. Projekt, przygotowany z inicjatywy wywodzącej się z radykalnie lewicowego bloku Unidas Podemos minister ds. równouprawnienia Irene Montero, został jedynie pobieżnie przedstawiony przez nią na konferencji prasowej po zatwierdzeniu go na posiedzeniu Rady Ministrów. Wyjaśniła ona, że zmiana płci osoby transseksualnej w rejestrze cywilnym możliwa będzie już w przypadku osób w wieku 12 lat. Do 16. roku życia konieczna będzie zgoda rodziców lub opiekunów na zmianę płci w dokumentach. Powyżej tego wieku wystarczy do tego jedynie własna deklaracja o niezgodności płci odczuwalnej z tą po urodzeniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 8,1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter