29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indyjska fala nad Wisłą

Ocena: 0
2652

W Warszawie to częsty widok: młody mężczyzna jedzie rowerem, na plecach dźwiga spore pudło. Ma smagłą skórę i kruczoczarne włosy. To Hindus.

Gurudwara w Raszynie; fot. Scena z filmu autorstwa Bhakti Bhatt

W powszechnym przekonaniu, właśnie Hindusi opanowali dostawy dań obiadowych, które można zamówić przez specjalną aplikację w komputerze lub komórce. I nawet jeśli przedstawiciele firmy Uber dowodzą, że w rzeczywistości tylko 12 proc. rozwożących jedzenie to cudzoziemcy, a nie wszyscy z nich są Hindusami, to jednak wydaje się to nieprawdopodobne.

W naszym kraju żyje coraz więcej cudzoziemców. Setki tysięcy Ukraińców bez problemu wtapiają się w polskie społeczeństwo; nawet gdy słyszymy wschodni akcent, nie mamy pewności, czy to Ukrainiec, czy Białorusin, Rosjanin czy może Polak – repatriant z Kazachstanu. Są też tysiące Wietnamczyków, ale oni jakoś znikają w swoich chińsko-wietnamskich barach czy sklepach, choćby w ogromnym centrum handlowym przy warszawskiej ulicy Marywilskiej. Hindusów jest stosunkowo niewielu, choć ich liczba wzrasta. Ale dostrzec można ich o wiele łatwiej niż innych.

 

Sześć tysięcy

Okazuje się, że tak naprawdę żyje ich u nas bardzo niewielu. – W Polsce mieszka około 6 tys. Hindusów, w tym ok. 3 tys. studentów – mówi tygodnikowi „Idziemy” Bhakti Bhatt, studentka dziennikarstwa na AFiB Vistula i autorka opublikowanego na YouTube krótkiego filmu o społeczności hinduskiej w naszym kraju.

Spora część studentów żyje w Warszawie i innych dużych miastach. Ci, którzy nie studiują – pracują. W Polsce działa co najmniej jedenaście indyjskich firm informatycznych, a jest to dziedzina, w której Hindusi są naprawdę bardzo dobrzy. W Łodzi natomiast funkcjonuje ponad setka indyjskich firm handlujących tekstyliami.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter