25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inflanty czekają

Ocena: 0
2128

Hanzeatycka niegdyś Ryga – stolica Łotwy – przypomina miasta skandynawskie. To kraj o bardzo silnych tradycjach chrześcijańskich, ale z luterańską większością.

fot. Pixabay, CC0

Na Franciszka czekają jednak i katolicy, i luteranie. Szacuje się dziś, że na Łotwie, obok ponad 700 tys. luteran, żyje 430 tys. katolików, ok. 400 tys. prawosławnych, ponad 20 tys. wiernych innych wyznań protestanckich. Łotwa to kraj o skomplikowanej strukturze narodowościowej. Jest tu około 27 proc. Rosjan, w większości przybyłych za czasów ZSRR. Większość z nich nie mówi po łotewsku, a wielu nawet nie ma obywatelstwa łotewskiego. Polaków jest 45 tys. i czują się tu dobrze; świadczy o tym choćby fakt, że arcybiskupem Rygi jest Zbigniew Stankiewicz (łot. Zbig?evs Stankevičs), nie tylko Polak z pochodzenia, ale też wieloletni działacz Związku Polaków na Łotwie.

 

Od kawalerów mieczowych

Pierwsi misjonarze na teren dzisiejszej Łotwy przybywali z Niemiec. Za datę rozpoczęcia chrystianizacji tych ziem przyjmuje się 1186 r., gdy wyniesiony później na ołtarze Meinard przyjął sakrę biskupią z rąk arcybiskupa Bremy.

W 1193 r. papież Celestyn III wezwał do podjęcia krucjaty w Europie Północnej, aby nawracać plemiona pogańskie. W 1202 r. bp Albert von Buxhövden utworzył w tym celu Zakon Rycerzy Chrystusa, zwanych kawalerami mieczowymi. W 1237 r. zjednoczyli się oni z zakonem krzyżackim, obejmując panowanie nad całym tym obszarem. Po sekularyzacji zakonu w 1561 r. niemieccy panowie feudalni przyjęli luteranizm, zmuszając poddanych do przejścia na wiarę protestancką. Wśród Łotyszy żyjących w dobrach należących do polskiej szlachty rozwijał się i umacniał katolicyzm. Zresztą od 1660 r. aż do rozbiorów część dzisiejszej Łotwy, tzw. Inflanty Królewskie, należały do Rzeczypospolitej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)