25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Iskry i pożary

Ocena: 5
1258

Niech dzieci, patrząc na nas, uczą się również, co znaczy przeprosić, pogodzić się, wybaczyć.

fot. pexels.com

Lepiej, jeśli rodzice zgodnie się w czymś mylą, niż jeśli kłócą się przy dzieciach – mawiał św. Josemaría Escrivá. Na pewno jest w tym dużo racji i nie ma wątpliwości, że byłoby idealnie, gdybyśmy wszystko zawsze mieli ustalone, zaplanowane i omówione – abyśmy nie musieli podejmować decyzji na gorąco i nigdy przy tym między nami nie zaiskrzyło.

Niestety, życie dalekie jest od lukrowanej wizji Dyzia Marzyciela. Pewnie już nieraz zdarzyło się nam posprzeczać przy dzieciach i raczej nie uda się nam uniknąć tego w przyszłości. Trudno, to jeszcze nie koniec świata. Chodzi jednak o to, aby starać się ograniczyć takie sytuacje do niezbędnego minimum, wyciągać z nich wnioski i nie potykać się wciąż o te same kamienie.

Co zrobić, aby sprzeczać się rzadziej i mądrzej? Na pewno lepiej być proaktywnym i zapobiegać pożarom, niż wciąż tylko je gasić (gaszenie pożaru to przykład działania reaktywnego). Trzeba wychwycić potencjalne zarzewia, sytuacje generujące najwięcej konfliktów (poranne wyjścia? posiłki? kładzenie dzieci? odrabianie lekcji?). Warto zaplanować regularne (!) sesje małżeńskie, na których na spokojnie, bez presji czasu ustalimy zasady, podział zadań i zakres odpowiedzialności. Tematy notujemy sobie w międzyczasie, gdy tylko pojawi się myśl: „O, to musimy przegadać!”. Inaczej problem wyleci nam z głowy aż do chwili, gdy wróci w najgorszym możliwym momencie.

Nie popełniajmy wciąż tych samych błędów: po każdej sprzeczce wracajmy na „miejsce zbrodni”, analizujmy, szukajmy korzeni (Dlaczego się spóźniamy? Bo za późno wstajemy. Dlaczego? Bo za późno kładziemy się spać. Dlaczego? Bo nie mamy planu na wieczór, jest chaos, dzieci buszują do północy. Wniosek: Żeby zdążyć rano, musimy lepiej planować wieczory. Etc.).

Definiując problem, starajmy się szukać przyczyn, zamiast miotać się po powierzchni, odcinając odrastające głowy domowej hydry. Szukając rozwiązań, dążmy do maksymalnej konkretyzacji: co, kiedy, kto za to odpowiada? Wtedy znacząco wzrośnie szansa powodzenia. Im więcej komunikacji proaktywnej: spokojnego planowania i ustalania, tym mniejsze zagrożenie pożarem. Trochę to wymagające, ale działa.

Specjaliści twierdzą, że jeśli dzieci widzą nieraz (drobne!) konflikty między rodzicami, uczy je to „zarządzania konfliktem”, tego, że nie oznacza on bynajmniej końca miłości; że czasem zaiskrzy, o coś się poróżnimy, ale potem przepraszamy, wybaczamy i idziemy razem dalej. Jeśli więc zdarzy się, że są świadkami spięcia między rodzicami, niech przynajmniej wyciągną z tego dobrą lekcję. Niech, patrząc na nas, uczą się również, co znaczy przeprosić, pogodzić się, wybaczyć. Niech widzą, że miłość pychą się nie unosi, nie pamięta złego i… że nigdy nie ustaje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter