28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Iskry Niepodległej

Ocena: 0
1008

Cel, jakim jest wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej, pozostaje wciąż aktualny. - mówi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. "Niepodległa"/T. Tołłoczko

Co w tym roku przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” na obchody Święta Niepodległości?

Po raz kolejny w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, organizujemy „Koncert dla Niepodległej”. Tytuł „Oczy duszy mojej” nawiązuje do obchodzonego Roku Romantyzmu Polskiego. Będzie można usłyszeć utwory romantyczne, przede wszystkim Adama Mickiewicza, we współczesnych aranżacjach muzycznych. Koncert będzie transmitowany w TVP i w Internecie, a po szczegóły zapraszamy na stronę www.niepodlegla.gov.pl.

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym przygotowanym przez nas na 11 listopada jest Festiwal Niepodległa. Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie będą zorganizowane trzy sceny: muzyczna (z koncertami na żywo przez cały dzień), scena tańców ludowych oraz strefa animacji dla dzieci. W ramach Festiwalu pokażemy premierowo nowy film w technice wirtualnej rzeczywistości o początkach polskiego kina fabularnego. Przygotowaliśmy atrakcje na cały dzień – odbędą się przemarsze rekonstruktorów, parady taneczne, muzyka na żywo. Zapewnimy dużo wspólnej zabawy, która służyć ma pielęgnowaniu polskiej tradycji i kultury.

W całej Polsce w małych miejscowościach, w wielu miasteczkach powiatowych i gminnych, odbędą się obchody organizowane przez instytucje, organizacje samorządowe i pozarządowe, które otrzymały wsparcie w ramach naszego programu dotacyjnego.

W Święto Niepodległości o godz. 12.00 już po raz piąty zapraszamy wszystkich Polaków do akcji „Niepodległa do Hymnu”. Niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy, zapraszamy, by gromadzić się z sąsiadami, rodziną, przyjaciółmi, w mniejszych lub większych grupach, w otwartej przestrzeni, i zaśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego”. Każdy organizator takiego śpiewania może zgłosić swoje wydarzenie na naszej stronie internetowej, a my umieścimy taką informację w kalendarium na niepodlegla.gov.pl. Co roku dostajemy około tysiąca zgłoszeń, także z zagranicy. W tym dniu możemy symbolicznie zaśpiewać hymn razem na całym świecie.

 

Biuro „Niepodległa” powołane zostało, by wzmacniać poczucie wspólnoty obywatelskiej i tożsamości Polaków. Jak udaje się realizować ten cel?

Realizujemy Rządowy Program Wieloletni „Niepodległa”, wspierając inicjatywy podejmowane przez duże instytucje kultury, muzea, teatry, filharmonie, ale także małe organizacje pozarządowe czy samorządowe, które korzystają ze środków w ramach tego programu. Projekty inspirowane oddolnie zazwyczaj odnoszą się do lokalnego dziedzictwa, lokalnych bohaterów, wydarzeń dziejących się na danym terenie.

W ciągu niemal sześciu lat naszej działalności odbyły się tysiące wydarzeń. Cel, jakim jest wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej, to duże wyzwanie, które trudno zrealizować w krótkim czasie, pozostaje on wciąż aktualny.

Badania Narodowego Centrum Kultury monitorujące zmiany postaw społecznych w odniesieniu do symboli narodowych, obchodów świąt państwowych, naszych inicjatyw w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości pokazują, że przywiązanie do wartości, zainteresowanie historią jest powiązane z wiekiem badanych. Osoby starsze są bardziej zainteresowane historią, bardziej doceniają znaczenie wartości niematerialnych, przywiązują do nich większą wagę, wśród młodszego pokolenia trudniej o takie postawy.

 

Jak więc próbujecie trafiać do młodego pokolenia?

Szukamy form przekazu, które będą atrakcyjne dla młodych ludzi. Stąd np. nasze produkcje filmów w technice wirtualnej rzeczywistości, powstało ich kilka przez te lata. Mamy projekt edukacyjny o nazwie Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Specjalnie skonstruowana ciężarówka z naczepą wystawienniczą, wypełniona interaktywnymi, multimedialnymi prezentacjami ciekawostek z naszej historii oraz stoiskami z hologramami, w ciągu dwóch lat odwiedziła sześćdziesiąt mniejszych miast powiatowych i gminnych.

 

Biuro „Niepodległa” kończy w tym roku zakrojony na pięć lat projekt obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co dalej planujecie?

Podsumowaniu naszej działalności będzie służyć Kongres Niepodległa, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia tego roku na Stadionie Narodowym. W przyszłym roku przygotowujemy obchody 160. rocznicy powstania styczniowego, będziemy kontynuować projekty wzmacniające naszą tożsamość w oparciu o dziedzictwo i zachęcające do wspólnego świętowania. Planujemy też rozwinięcie naszego mobilnego projektu edukacyjnego. Dzięki dotacji prezesa Rady Ministrów mamy możliwość zakupu dodatkowych ciężarówek multimedialnych. Sądzę, że w przyszłym roku uda się odwiedzić około stu miejscowości w Polsce z taką nowoczesną w formie i ciekawą w treści opowieścią o bohaterach Niepodległej – tych mniej znanych, naukowcach, sportowcach, ludziach kultury. Chcemy pokazać, że Polska i Polacy mają taki niezwykły gen wolności, innowacyjności i nieugiętości. Są w nas, jak je nazwaliśmy, Iskry Niepodległej, które jasno świecą w naszej historii. Każdy z nas może stać się taką iskrą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter