24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak pomagać Syryjczykom?

Ocena: 0
133

– W Syrii mamy 16 mln ludzi, którzy stracili domy, przeżywają straszliwy kryzys i żyją poniżej granicy ubóstwa – mówi ks. Andrzej Halemba ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

fot. arch. stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Z ks. Andrzejem Halembą z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozmawia Dorota Abdelmoula / KAI

 

W ubiegłym tygodniu wrócił Ksiądz z Aleppo. Czy rzeczywiście to miasto podnosi się do życia?

Życie w Aleppo z pewnością nie jest dziś łatwe. W dalszym ciągu słychać tam wybuchy, a mieszkańcy obrzeży wciąż żyją w niepokoju. Jednak widać pewną poprawę sytuacji – w 2016 r. w Aleppo żyło tylko ok. 19 tys. chrześcijan, a teraz obliczamy, że jest ich tam ok. 35 tys. To znaczna różnica i wyzwanie dla wspólnot, które przyjmują z powrotem swoich przyjaciół.

Dziś nie tylko wyzwania powojenne wpływają na standard życia w Aleppo, ale przede wszystkim bardzo głęboka trauma – na twarzach ludzi widać, że przeżyli koszmar sześciu lat strachu, działań wojennych, niepokoju o dzieci. Każda z rodzin w Syrii straciła kogoś bliskiego.

 

Jak wygląda dzień powszedni?

Latem słońce grzeje niemiłosiernie, a temperatury sięgają daleko powyżej 40 st. i jeżeli się nie ma nawet prostego wentylatora, to trudno pracować i odpoczywać. Mimo to ludzie podejmują pracę, za nędzne pieniądze. Dziennikarz zarabia miesięcznie 50-70 dolarów, a np. lekarze pracujący w szpitalach po godzinach stoją w kolejkach po pakiet żywnościowy, by wyżywić rodzinę. Nie mówiąc o tych, którzy wykonywali prostą pracę fizyczną, a w tej chwili nie mają możliwości jej podjęcia albo nie jest ona wynagradzana.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły