14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak się u nas mają?

Ocena: 4.65
269

Z raportu NBP „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2023 roku” wynika, że dorośli migranci z Ukrainy to w większości kobiety. 

Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

To osoby dobrze wykształcone, coraz lepiej mówiące po polsku. Utrzymują się głównie z pracy, acz sytuacja ekonomiczna uchodźców jest trudniejsza niż migrantów przedwojennych. 

W stosunku do 2022 r. spowolniła integracja Ukraińców na polskim rynku pracy; utrzymuje się tam też różnica między migrantami przedwojennymi a uchodźcami. Płace imigrantów w większym stopniu zależą od branży w Polsce i momentu przyjazdu niż formalnego wykształcenia. Relatywnie najwyższe wynagrodzenia otrzymują zarówno imigranci przedwojenni, jak i uchodźcy zajmujący się informatyką, budownictwem i transportem. Obecność rodziny i dzieci w Polsce wpływa na aktywność zawodową uchodźczyń – na bardziej stabilne zatrudnienie mogą liczyć te bez rodzin w Polsce. Przedwojenni migranci nadal wspierają finansowo rodziny na Ukrainie. Uchodźców, którzy to czynią, jest wobec tej pierwszej grupy dwa razy mniej. 

Postępuje za to proces usamodzielniania się uchodźców; odsetek samodzielnie wynajmujących mieszkanie wzrósł z 52 do 68 proc. Mimo to część z nich wciąż oczekuje pewnego wsparcia ze strony Polsi: migranci przedwojenni – łatwiejszej legalizacji pobytu, dostępu do służby zdrowia i lepszej obsługi w urzędach, a uchodźcy – głównie pomocy w znalezieniu pracy, organizacji kursów języka polskiego i łatwiejszej legalizacji pobytu. 

Na deklaracje przyszłości Ukraińców w Polsce większe znaczenie niż sytuacja na rynku pracy czy mieszkaniowa mają przewidywania dotyczące końca wojny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter