21 stycznia
poniedziałek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaka dzisiaj jest Panama?

Ocena: 4.8
740

Cztery miliony mieszkańców Panamy, z których około 85 proc. stanowią katolicy, oczekują na Światowe Dni Młodzieży. To najważniejsze tutaj od dziesiątków lat wydarzenie.

fot. BP ŚDM

Historia chrześcijaństwa w tym kraju, ściśle spleciona z jego dziejami, liczy pięć wieków. Bardzo skomplikowane dzieje i szczególne położenie Panamy powodują, że Światowe Dni Młodzieży mogą mieć tu znaczenie większe niż gdziekolwiek indziej.

Panama w dosłowny sposób łączy obie Ameryki. Sama jest przy tym podzielona Kanałem Panamskim, przez który co rok przepływa 15 tys. statków. Rejs ten trwa zaledwie osiem godzin, ale Panama nie jest krajem małym, skoro na jej terytorium znajduje się największy – po Amazonii – las tropikalny na półkuli zachodniej. Aż 70 proc. ludności żyje w miastach, z czego ponad połowa w metropolii Panama City – Colón. Większość to mieszańcy (Mestizo), potomkowie przybyszy z Hiszpanii i Indian; kilkanaście procent stanowią Indianie, a kolejne kilkanaście – potomkowie przybyszy z Afryki i Mulaci.

To właśnie do nich przybędzie około 370 tys. pielgrzymów z całego świata.

 

Burzliwa historia

Panama ma skomplikowana historię: najpierw była kolonią hiszpańską, potem przez dziesiątki lat należała do Kolumbii, by w 1903 r. od niej się oderwać. Powstanie Kanału Panamskiego w końcu XIX w. całkowicie zmieniło oblicze kraju. Panama stała się miejscem o znaczeniu strategicznym, popadła w zależność od USA i kolejne lata oznaczały z jednej strony próby zerwania tej zależności, a z drugiej – zwłaszcza w drugiej połowie XX w. – zakusy lewicowych rządów Kuby i Nikaragui doprowadzenia do rewolucyjnych zmian w Panamie. W kraju upadały rządy, dochodziło do zamachów stanu i walk.

W tej niełatwej sytuacji musiał odnaleźć się Kościół. Chrześcijaństwo dotarło tu wraz z odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba 12 października 1492 r. W 1501 r. don Rodrigo de Bastidas odkrywa Przesmyk Panamski, czyli wąski pas lądu łączący Amerykę Północną i Południową, nazwany później Złotą Kastylią – wtedy zamieszkany przez plemiona indiańskie z grup Czibcza i Karaibów. W 1510 r. Vasco Nuñez de Balboa i Martin Fernandez de Encino założyli pierwszą, stałą osadę na tym terenie – Santa Maria la Antigua del Darien.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -