25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaka dzisiaj jest Panama?

Ocena: 4.8
2900

W końcu lat 80. duży wpływ na sytuację w kraju miał, szanowany w całej Ameryce Łacińskiej, abp Marcos Gregorio Mc Grath, Amerykanin urodzony w Strefie Kanału Panamskiego, który przyjął obywatelstwo panamskie. Paradoksalnie, to właśnie on wspierał Panamę w żądaniach odzyskania suwerenności nad Kanałem (kontrolowanym przez USA) – zarazem, wspólnie z innymi biskupami, domagał się przywrócenia demokracji w kraju. W 1985 r. wzywał do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamordowania znanego opozycjonisty Hugona Spadafory, którego na polecenie kolejnego panamskiego dyktatora, Manuela Noriegi, zatrzymano, brutalnie torturowano i zabito. Biskupi wzywali do pojednania i porozumienia. Ale rząd Noriegi upadł dopiero w 1989 r., w wyniku interwencji wojsk USA.

 

Z czym do gości?

Czy w ostatnich latach w Panamie jest dużo lepiej? W 2010 r., w specjalnym liście pasterskim poświęconym sprawom społecznym biskupi wyrazili zaniepokojenie sytuacją wewnętrzną kraju. Chodziło zwłaszcza o tragiczny stan bezpieczeństwa i falę przemocy, jaka przetaczała się przez ten kraj po społecznym buncie przeciwko ustawie ograniczającej prawa pracownicze. Zdaniem panamskiego episkopatu istniała „potrzeba szeroko zakrojonego dialogu narodowego i wspólnego wysiłku na rzecz ugruntowania kultury pokoju oraz wzmocnienia demokracji”. Według biskupów, głównymi czynnikami powodującymi zamieszanie w kraju były: kryzys instytucji państwa, osłabienie więzi społecznych i wartości moralnych oraz rozpowszechniona korupcja. W przekonaniu Kościoła zapobiec temu mogło zapewnienie przez państwo rzeczywistej równości obywateli i redystrybucji dóbr, zwiększenie zatrudnienia, a także przestrzeganie praw ludzkich i obywatelskich.

Portal Panama Today pisał 1 stycznia 2019 r. o dzisiejszej Panamie: znajdujący się w areszcie były prezydent Ricardo Martinelli, oskarżony o sprzeniewierzenie 45 mln dolarów, obwinia obecnego prezydenta Juana Carlosa Varelę o prześladowanie go i łamanie praw człowieka. Varela jest też oskarżany o korupcję, a jego współpraca z Chinami (w grudniu gościł w Panamie chiński przywódca Xi Jinping) przynosi wymierne korzyści nie tylko krajowi, ale zapewne i samemu prezydentowi. Pod koniec zeszłego roku trwały protesty pracowników służby zdrowia, żądających poprawy warunków pracy.

 

Największe wydarzenie

Najważniejsze, pozytywne, wydarzenie ma dla Panamy nadejść w styczniu – i według Panama Today są nim właśnie Światowe Dni Młodzieży, które, poza wartościami duchowymi, przynoszą krajowi także czas spokoju w polityce oraz rozmaite ważne inwestycje, a także poprawią wizerunek Panamy za granicą.

Głównym miejscem ŚDM będzie Cinta Costera, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Pas Brzegowy”. Liczący 26 hektarów teren kosztował 189 mln dolarów; rozciąga się między dzielnicami Paitilla i El Chorrillo. Zbudowano trzy części Cinta Costera; właściwe wydarzenia ŚDM odbędą się w Cinta Costera 1. Jak tłumaczył arcybiskup Panamy Jose Domingo Ulloa, wyboru dokonano po konsultacjach z episkopatami z całego świata, ściśle kierując się wskazaniami papieża Franciszka. Miejsce to zaaprobowali również przedstawiciele Żandarmerii Watykańskiej, jako gwarantujące bezpieczeństwo. Z lotu ptaka wygląda jak język lądu wyciągnięty w morze, rodzaj sztucznego półwyspu.

Na czas ŚDM cały ten teren nazwany został Campo Santa Maria la Antigua. W jego pobliżu znajduje się panamska starówka i słynna katedra Santa Maria la Antigua, której środkowa część zbudowana jest z ciemnego kamienia, a dwie wieże po bokach są białe. Została starannie odrestaurowana, a jej nowy ołtarz ma być poświęcony przez Franciszka.

– Jednym z ważnych powodów renowacji katedry był fakt, że UNESCO w 1997 r. wpisało ją na Listę światowego dziedzictwa kulturowego. Po decyzji o organizacji ŚDM rząd Panamy przeznaczył 12 mln dolarów na rekonstrukcję murów i fasady, a Komitet Przyjaciół Starego Miasta Panama odpowiedzialny był za wyposażenie i dekorację wnętrza – mówił dziennikarzom Felix Escobar reprezentujący panamską rządową agencję turystyczną.

Światowe Dni Młodzieży są ogromnym przedsięwzięciem zarówno dla lokalnego Kościoła, jak i dla władz Panamy. W grudniu przedstawiono działania dla zapewnienia łączności internetowej oraz alarmowego powiadamiania służb o wszelkich niebezpieczeństwach za pomocą specjalnej aplikacji do smartfonów. Na początku 2019 r. Panamczycy informowali: niemal ukończone są wszystkie konstrukcje w Cinta Costera, a zwłaszcza główny ołtarz. Gotowy jest oficjalny papamobil, którym poruszać się będzie Franciszek. Do mieszkańców okolic Cinta Costera i miejsc, które odwiedzi papież, wkrótce dotrą specjalne identyfikatory i przepustki. Panama zyskała nowy cel i żyje innym życiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter