19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaka młodzież?

Ocena: 3.6
1466

Roszczeniowa, zbuntowana, indywidualistyczna, przyklejona do ekranów – takie etykiety przykleja się młodzieży. A jaka jest naprawdę?

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

– Naprawdę to różna – mówi Mirosława Grabowska, dyrektor CBOS. – My mamy do dyspozycji tylko narzędzia badawcze, ale i one mówią sporo. Badając uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) lub na jego zlecenie, dowiadujemy się o ich planach edukacyjnych i zawodowych, o stopniu ich zaangażowania w życie społeczne i polityczne, a także o postawie wobec substancji psychoaktywnych. Badania „Młodzież” są ewenementem – nie ma w historii polskiej socjologii przedsięwzięć trwających tak długo, bo od lat 90., prowadzonych cyklicznie i z zastosowaniem tej samej metody. A dzięki temu możliwe jest śledzenie trendów. Wyniki badań powinny zainteresować polityków, instytucje publiczne, środowiska akademickie.

 

Hazard i dopalacze

Jeśli przyjrzymy się postawie wobec substancji psychoaktywnych osób wkraczających w dorosłość, możemy pokusić się o pesymistyczną konkluzję, że KBPN nie grozi brak pracy. Młodzi co prawda rzadziej sięgają po dopalacze, ale częściej po inne środki – pojawiają się nowe formy uzależnień, których nie było jeszcze 10 lat temu.

Co ciekawe, to nie papierosy są dziś najpopularniejszą używką wśród młodych. Pali 40 proc. z nich, co piąty regularnie. Taka tendencja utrzymuje się od trzech lat, czyli od czasu poprzednich badań. Najpopularniejsze są napoje alkoholowe. Od lat 90., czyli od nastania wolnej Polski, wzrastała konsumpcja wódki i napojów spirytusowych oraz piwa; popularność tego ostatniego utrzymuje się na stałym poziomie, może nawet z tendencją spadkową. Spada też spożycie wódki, wzrasta za to spożycie wina. – Coraz częściej piją dziewczęta, a one preferują wino – mówi Artur Malczewski z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN.

W latach 1999 i 2003 jeszcze 27-26 proc. uczniów przyznawało, że może kupić narkotyki na terenie szkoły. W roku 2016 było to już tylko 7 proc. Od roku 1992 do 2003 liczba uczniów używających narkotyków wzrosła pięciokrotnie – z 5 do 24 proc.! W roku 2016 przyznawało się do tego 17 proc. z nich. – Najczęściej sięgają po nie uczniowie dwójkowi i trójkowi – mówi Artur Malczewski. – Pochodzą z dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Wyraźnym czynnikiem chroniącym przed narkotykiem jest wiara i częste praktyki religijne.

W roku 2008 badania CBOS i KBPN były jednymi z pierwszych w Europie na temat używania dopalaczy. Wówczas w Polsce było 40 sklepów je oferujących. W roku 2010 – już 1400, co oznacza trzykrotny wzrost zażywania tych środków – na dopingu dopalaczowym było wtedy ponad 11 proc. uczniów! W roku 2016 ich liczba spadła do 3,5 proc. – niestety, na rzecz marihuany i haszyszu – które paliło co najmniej raz w życiu 42 proc. młodych. Tendencja wzrostowa dotycząca tych narkotyków już jednak wyhamowuje.

Na drugim biegunie substancji psychoaktywnych mamy problem uzależnień behawioralnych. A wśród nich – internet i hazard.

– Dziś 99 proc. badanych ma dostęp do internetu w domu, a 97 proc. korzysta z sieci mobilnie – mówi Magdalena Gwiazda z CBOS. – W sieci spędzają średnio cztery godziny dziennie – to o godzinę więcej niż trzy lata temu. Rekordziści siedzą w sieci po dziewięć godzin dziennie! Chłopcy częściej grają w gry on-line, w tym hazardowe, dziewczęta zaś odwiedzają sklepy i media społecznościowe. Chłopcy spędzają w internecie więcej czasu niż dziewczęta – średnio o 20 minut dziennie.

Trzy czwarte osób wciąż korzysta z internetu bezpiecznie, ale cztery dziesiąte uczniów przejawia symptomy uzależnienia – to ci, którzy przesiadują w sieci dłużej niż sześć godzin dziennie. Uzależniają gry on-line, zakłady, hazard. Na hazard młodzi wydali w dwóch miesiącach poprzedzających badanie średnio 187 zł – 271 zł chłopcy i 36 zł dziewczęta.

– Każdy z nich uważa, że więcej wygrywa, niż traci – komentuje Magdalena Gwiazda. – Przekonanie takie mają w większości chłopcy. A im wyższy poziom uzależnienia, tym większe mniemanie o opłacalności gry na pieniądze. Procent osób spędzających czas w internecie na hazardzie rośnie. To niebezpieczne, bo grozi uzależnieniem. Ponad połowa z uzależnionych od hazardu jest jednocześnie uzależniona od internetu – co piąty poważnie. Dodatkowo część osób spędzających czas w sieci wspomaga się substancjami psychostymulującymi.

 

Demokracja a plany na życie

Niezbyt optymistycznie rysuje się także zainteresowanie młodych polityką; od 20 lat całkowity brak takiego zainteresowania przejawia o wiele więcej osób młodych niż dorosłych. Najbardziej zainteresowani tym tematem są uczniowi liceów ogólnokształcących, najmniej – zawodówek. Częściej chłopcy niż dziewczęta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter